Jinekolojik laparoskopik cerrahide spinal ile genel anestezinin total oksidan-antioksdan seviyeleri üzerine etkisi ve her iki anestezik yöntemin birbirlerine üstünlüklerinin araştırılması: Prospektif kontrollü klinik çalışma
Comparison of spinal anesthesia with general anesthesia in gynecologic laparoscopic surgery and assessment of total oxidant levels, total antioxidant levels and oxidative stress index: A prospective controlled study
- Tez No: 247150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE PİRBUDAK ÇÖÇELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada amacımız, jinekolojik laparoskopik girişimlerde; spinal anestezinin genel anesteziye kıyasla uygun ve güvenilir bir alternatif olup olmadığını, bu iki teknik arasında farklılık bulunup bulunmadığını ve total oksidan-antioksidan kapasite üzerine etkileri yönünden farklılıklarını araştırmaktır.Laparoskopi uygulanacak olan 18-45 yaş arası ASA I-II risk grubunda 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Grup I'deki 30 hastaya standart genel anestezi uygulandı. Grup II'deki 30 hastaya ise spinal anestezi (heavy bupivakain %0.5 10 mg [ 2ml] + fentanil 25 µg [0.5 ml]) uygulandı. Tüm hastalardan arteriyel kan gazı örnekleri, preoperatif ve postoperatif dönemde alındı. Hastaların kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB) ve Grup I'deki hastaların endtidal CO2 basıncı (PETCO2), indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, insizyon, 5.dakika, 10.dakika, 15.dakika, 30.dakika ve sonrasında her yarım saatte bir kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Our aim was to compare spinal anesthesia with general anesthesia in terms of safety, patient tolerance, anesthetic parameters and assessment of total oxidant, antioxidant levels and oxidative stress index.Sixty patients underwent laparoscopy, ASA I-II, between 18-45 years of age, were divided randomly into two groups. 30 patients in group I received general anesthesia and 30 patients in group II have received spinal anesthesia.