Erzurum köy seyirlik oyunlarında müzik ögesi
  1. Tez No: 51880
  2. Yazar: ORHAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Erzurum Köy Seyirlik Oyunlarında Müzik Öğesi adlı bu çalışmada, müzik-oyun ilişkisi üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Erzurum merkez, ilçe ve köylerinde devam eden seyirlik oyun geleneğinde, oyun-müzik ve dans içice sergilenmektedir. Köy seyirlik oyunlarının müzikleri, giderek unutulmakta, bu geleneği sürdürecek olan gençler tarafından bilinmemektedir. İki bölümden oluşan bu çalışmada müzikli oyunlar seçilmiş, bunların tasnifi yapılmış ve derlenen oyun müziklerinin notaya alınmasına çalışılmıştır. Teknolojinin sürekli olarak geliştiği, yaygınlaşan kitle haberleşme araçlarının küçük orman köylerine bile girdiği günümüzde, köy seyirlik oyunları eskisi kadar ilgi görmemektedir. Bu çalışma oyun müziklerinin kalıcılığının sağlanması ve giderek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan folklorik değerlerimizin korunmasını, gelecek kuşaklara aktarılmasını amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, named The Element of Music in Theatrical Performances of Village in Erzurum, we tried to think about the relationship between music and play. Nowadays, technology is constantly developing. As a result the tneans of communication diffused and entered to the forest hide villages even fields. We are, therefore, confronted buy the risk of depreciation of most folkloric values. For this reason, to make scientific researches, codifyings and clasification studies seem as a necessity. In the theatrical performances of village of Erzurum play, music and dance is performanced one within another and they have been resresented by the men is coffe - houses and by the women in houses at long winter nights. But, at present, these plays don't see interest as much as they saw before and it is a hard fact that the musics of these plays are becoming to be forsaken. On the one hand young people don't know most plays and their musics, on the other hand old people who know these, pass away from among us day by day. The pruspose of this research is to fix by notation the musics of knows and written plays and to make the relationship between play-music and music - speech permanent and by the way to protect them to convey our folkloric values to the future generations.