Tasarıma bağlı uyarlanabilir örnekleme tasarımında başlangıç örnekleme yöntemi için iki aşamalı küme örneklemesi kullanıldığında tahmin edicilerin davranışlarının incelenmesi
Investigetion of the adaptive sampling developed estimators of populati̇on mean and variances when used the cluster sampling for initial sampling
  1. Tez No: 365471
  2. Yazar: MERVE YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN GÜRBÜZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Seyrek ve gizlenmiş aynı zamanda da kümelenme eğiliminde olan yani gözlenmesi bakımından zor yığınlar ile ilgilenildiği zaman klasik örnekleme tasarımları yerine uyarlanabilir örnekleme tasarımı kullanmak daha etkili tahmin ediciler elde etmemizi sağlayacaktır. İlgilenilen yığının karakteristiğine bağlı olarak geliştirilen uyarlanabilir örnekleme tasarımında tahmin edicilerin etkinliği başlangıç örneğinin seçimi, yığının komşuluk ilişkisinin belirlenmesi ve C kriterinin belirlenmesi gibi bazı faktörlerle ilişkilidir. Bu çalışmada başlangıç örneği seçim yönteminin tahmin ediciler üzerindeki etkisi geliştirilmiş tahmin ediciler kullanılarak incelenmiştir. Görülmüştür ki başlangıç örneği için küme örneklemesinin kullanılması ile kümelenmiş ve seyrek popülasyonlar daha iyi temsil edilmiş ve geliştirilmiş tahmin edicilerin kullanılması ile daha iyi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Instead of using classical sampling method when dealing with population that are rare, masked and at the same time cluster population, in order words, when dealing with population that are difficult to observe, usind adaptive sapmling design provides more effective estimators. The effectivenes of the estimators obteined with adaptive sampling design is influenced by many factors such as the choice of initial sampling, determination of relations of neighbours and determinetion of the C criteria. In this study discussed that the effiency of choice of initial sampling methods with used the modified adaptive sampling estimators. It is seen that using cluster sampling as initial sampling will e beter in order to represent the studied population, which is clustered and difficult to observe and that using the modified estimators, beter results will be reached.