Su kültüründe farklı miktarlarda uygulanan kalsiyumun fasulye ve mısır bitkilerinin beslenmesi ve gelişimine etkisi
The effect of differently applied calcium in the development and the nutrition of beans and maize plants in hydroponic systems
  1. Tez No: 518837
  2. Yazar: TURAL HASANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada su kültüründe hoagland besin sollüsyonunda, artan dozlarda kalsiyum uygulaması ile besin çözeltisinde diğer besin elementleriyle (Ca,P, K, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, B) arasındaki dengenin değişimine bağlı olarak fasulye ve mısır bitkilerinin besin elementi alımı, kaldırdığı besin elementlerinin miktarı ve kalsiyum diğer besin elementlerine oranını, kök ve gövde gelişimine etkilerini, klorofil içeriklerini, MDA ve Prolin içeriklerini belirlemeye çalışılmıştır. Çalışmada farklı kalsiyum dozlarından (10, 20, 40, 60, 80, 100 mg L-1) oluşan 6 farklı uygulama ile bitkisel materyal olarak borgondia fasulye çeşiti ile pioner mısır çeşidi kullanılmıştır. Çalışmamızın ana konusu kök katyon değişim kapasitesi farklı olan 2 bitkinin kalsiyum uygulamasına bağlı olarak bitki gelişiminin ve bitkinin besin elementi alımındaki farklılıkları ortaya koymaktır. Araştırmamızın sonucuna göre kalsiyum uygulamaları ile her iki bitkinin hem gövde hem de kök kısmının kuru ağırlığında, uzunluğunda, MDA kapsamında, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu ve Mn kapsamlarında önemli düzeylerde artışlar belirlenmiştir. Fasulye bitkisinin en yüksek gövde kuru ağırlığı 100 mg kg-1 Ca (Ca100) uygulamasında elde edilirken, kök kuru ağırlığı ise 40 mg L-1 Ca (Ca 40) uygulamasında elde edilmiştir. Mısır bitkisinde ise gövde ve kök kuru ağırlığı en fazla kontrol olarak kabul ettiğimiz 40 mg L-1 Ca (Ca40) uygulamasında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, increasing doses of calcium application to increased nutrient uptake of beans and maize plants due to the change in balance between other nutrients (Ca, P, K, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, B) in hoagland nutrient solution in water culture. The amount of nutrients removed and the ratio of calcium to other nutrients, effects of grwoth of root and stem, chlorophyll content, MDA and Prolin content were determined. In the experiment, burgundia variety of bean and pioneer variety of maıze were used as plant material with 6 different applications of calcium doses (10, 20, 40, 60, 80, 100 mg L-1). The main topic of our study is to demonstrate the differences of plant nutrient uptake and plant development depending on the calcium application of 2 different plants with different root CEC. According to the results of our research, calcium application had significant increases in the dry weight, length, MDA, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu and Mn contents of the stem and root parts of both plants were determined. The root dry weight was obtained in the application of 40 mg L-1 Ca (Ca40), while the dry weight of the bean plant was obtained in the highest hoagland solution at 100 mg L-1 Ca (Ca100) application. In corn plant, the hightest stem and root dry weight were obtained in the application of 40 mg L-1 Ca (Ca40), in comparison to the control.