Üzeyr sancağının sosyo-iktisadi yapısı (1521-1573)
- Tez No: 51885
- Danışmanlar: PROF.DR. DÜNDAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma konumuz 1521-1573 tarihleri arasında Üzeyr Sancağı'nın Sosyo-İktisadi yapısıdır. 1516 tarihinde Osmanlı hakimiyetine giren bölge bütün yönleriyle incelendi. Tezin giriş kısmında Üzeyr bölgesinin kısa tarihçesi bulunmaktadır. Birinci bölümde, bölgedeki Osmanlı hakimiyeti ve idari teşkilat incelendi. İkinci bölümde köyler, geçici yerleşim yerleri olan mezralar ve derbendler üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde Üzeyr Sancağındaki Özer Türkmenlerinin sosyal ve idari yapısı, sancaktaki muaf nüfus, vergi mükellefi nüfus ve tahmini nüfus bulunmaktadır. Dördüncü ve son bölümde sancağın iktisadi yapısı, toprak idaresi, üretilen mahsulat ve mahsulattan alınan vergiler hakkında bilgiler mevcuddur. Yine bu bölümde, hayvancılık faaliyetleri, reayadan alınan vergiler ve kır iskan birimlerindeki ekonomik faaliyetler anlatıldı. Ayrıca son kısımda padişah hasları, sancak beyi hasları, zeamet ve tımarlar ile Sokollu Mehmet Paşa'nın Vakıflar hakkında bilgiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study is that the socio-economic constriction of Uzeyr Sanjac between 1521-1573. The region of Uzeyr where was prevailed by Ottoman in 1516 was investigated thoroughly in our study. At the first port the short history of Uzeyr Sanjac can be seen. At the some part the Ottoman domination and administirative organization was analysed. At the second part we dwelled upon the historical villages arable fields and defiles. At the third part, however there can be seen the social and administ rative construction Özer Türkmens in Uzeyr Sanjac, the exempt population in Sanjac, the population of tax-payer and the approximate population. At teh fourth and last part, they were dwelled on the economical construction of the Sanjac, the managment of country, grown crops and the taxes which were collected from these crops. In additron to that at the some part they were explained that the raising animal and breeding activeties the taxes which were collected from the public, and the economical activities in the villages and the arable fields. Moreover, there can be found the Ottoman Sultan's (Padishah) apanages the apanages of the“Sanjac Bey”“Zeamet”,“Tımar”and the in for annations about Sokollu Mehmed Pasha's wakfs.