Futsal antrenmanlarının 12-14 yaş erkek çocuklarda sürat, çeviklik ve anaerobik güce etkisi
The effect of futsal training on the speed, agility and anaerobic power of male children aged between 12 and 14 years of old
- Tez No: 518885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Futsal Antrenmanlarının 12-14 Yaş Erkek Çocuklarda Sürat, Çeviklik ve Anaerobik Güce Etkisi Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş erkek çocuklarda 6 haftalık futsal antrenmanlarının sürat, çeviklik ve anaerobik güce etkisini araştırmaktır. Araştırmaya 2016-2017 Eğitim öğretim yılında Ayşe Fitnat Ortaokulunda okuyan yaş ortalamaları 13,50±0,51 yıl, boy ortalamaları 1,61±0,06 m, vücut ağırlığı ortalamaları 50,23±8,43 kg ve beden kitle indeksi (BKİ) ortalamaları 19,42±2,74 kg/m2 olan 10 futsal ve 10 kontrol grubu olmak üzere rastgele seçilmiş toplam 20 gönüllü erkek öğrenci katılmıştır. Araştırma ön-son test kontrol gruplu model olarak dizayn edilmiştir. Futsal grubuna 6 hafta boyunca haftada 3 gün 1 saat futsal maçı yaptırılırken kontrol grubuna herhangi bir aktivite yaptırılmamıştır. Grupların fiziksel ve motorik kapasitelerini değerlendirmek için boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ, 20 m sprint testi, çeviklik testi, dikey sıçrama testi ve anaerobik güç ölçümleri alınmıştır. Çalışmada tüm istatistiksel işlemler IBM SPSS İstatistik 22.0 programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of Futsal Training on the Speed, Agility and Anaerobic Power of Male Children Aged Between 12 and 14 Years of old The aim of this study is to search the effect of 6-week futsal training on the speed, agility, and anaerobic power of male children aged between 12 and 14 years of old.. The total of 20 male students from Ayşe Fitnat Middle School in 2016-2017 academic year voluntarily participated in this study. Their average age was 13,50±0,51, average length was 1,61±0,06 m, average weight was 50,23±8,43 kg and average body-mass index was 19,42±2,74 kg/m2. 10 participants were assigned to participate futsal training and the other 10 participants stayed as a control group. The research was designed as an experiment which included a pre-test and post-test, and a control and experimental group. The experimental group (Futsal) participated a 6-week of futsal training with 3 days a week and an hour a day practice. In order to evaluate the physical and motor capacities of both groups; length, weight, body-mass index, 20m-sprint test, agility test, vertical jump test and anaerobic power tests were applied. All statistical analyses were carried out by IBM SPSS 22.0 computer program.