60 yaş üstü hastalarda levofloksasin kullanımının güvenilirliğinin araştırılması
The safety profile of levofloxacine use for older adults
  1. Tez No: 518888
  2. Yazar: KENAN ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
60 YAŞ ÜSTÜ HASTALARDA LEVOFLOKSASİN KULLANIMININ GÜVENİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Levofloksasin, alt solunum ve üriner sistem yolları gibi enfeksiyon hastalıkları nedenleriyle yaygın olarak kullanılan bir antibiyotiktir. Her ne kadar yan etki profili açısından güvenli olduğu belirtilse de literatürde QT mesafesinde uzama gibi EKG değişiklikleri, tendinopati ve aşil tendon rüptürü gibi kas iskelet sistemi bozuklukları, deliryum ve apati gibi bilinç durumunda değişiklikler bildirilmektedir. Diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi çok sayıda komorbiditesi bulunan ve bu nedenle çok sayıda ilaç kullanan geriatrik olgularda levofloksasin tedavisinin ne kadar güvenli olduğu ile ilgili kuşkular bulunmaktadır. Bu nedenlerle, bu retrospektif çalışmada geriatrik olgularda levofloksasin kullanımının güvenilirliğinin saptanması amaçlanmaktadır. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2015 -Aralık 2017 tarihleri arasında , 60 yaş üstü olup Geriatri Bilim Dalı'na başvuran levofloksasin tedavisini almış 92 hasta retrospektif olarak çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri, kullandığı ilaçlar, komorbiditleri, tendinopati gelişimleri,deliryum varlığı, laboratuar sonuçları, EKG ve apati skorları incelendi. Bulgular: 92 hastanın dahil edildiği çalışmamızda, hastaların QT ve QTc uzunlukları ile kalp atım hızındaki değişim oranları incelendi. 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction And Aim: Levofloxacin is an antibiotic that commonly used for infection diseases such as lower respiratory and urinary tract infections. Although it is stated that it is safe in terms of side effect profile, there are reports such as QT interval prolongation, tendinopathy and achilles tendon rupture, delirium and apathy in the literature. There are concerns about the safety of levofloxacin therapy in geriatric patients with multiple comorbidities, such as diabetes, cardiovascular disease. This retrospective study aims to investigate the safety of the use of levofloxacin in geriatric cases. Material and Method: Between January 2015-December 2017, 92 patients who were over 60 years of age and who had received levofloxacin therapy from the Geriatrics Clinic were retrospectively studied. Demographic data, medications, comorbidities, tendinopathy, delirium, laboratory results, ECG and apathy scores were analyzed. Results: 92 patients were included in the study. The rates of change in QT and QTc interval, heart rate of patients were examined.