Kütahya ili çevresinde buzağılarda Cryptosporidium (Tyzzer, 1907) türlerinin moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of Cryptosporidium (Tyzzer, 1907) species with molecular methods in calves in around of Kutahya province
  1. Tez No: 518895
  2. Yazar: BALCA AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL İÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Cryptosporidiosis ve bu hastalığa neden olan protozoan parazit Cryptosporidium spp.' nin önemi gittikçe artan bir şekilde anlaşılmaktadır. Bağırsak hücrelerine intraselüler-ekstrasitoplazmik yerleşim gösteren bu prootozoon parazitler zoonotik bir enfeksiyona sebep olmasıyla bilinmektedir. Başta insan ve evcil hayvanlar olmak üzere vahşi hayvanların da dahil olduğu geniş bir konak potansiyeline sahiptir. Bu hastalık etmenlerinden en bilineni zoonotik tür olan Cryptosporidium parvum'dur. Çalışmamızda Kütahya yöresinde yaş aralığı 1 gün ila 4 ay arasında değişen sığır gruplarından 100 dışkı örneği toplanmış ve PCR-Nested PCR ve RFLP yöntemleri kullanılarak bu örneklerin moleküler karakterizasyonu yapılmıştır. Kütahya yöresinde buzağılarda bulunan türler bulunma oranlarına göre sırasıyla; Cryptosporidium parvum, Cryptosporidium bovis ve Cryptosporidium ryanae'dir. Pozitif izolatların Kimura-2 parametre metotu ile filogenetik analizi sonucunda tespit edilen türlerin başta Çin olmak üzere dünyanın bir çok yerinde ve Türkiye'de önceden belirlenen suşlarla aynı kümede bulundukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The protozoan parasite Cryptosporidium spp. is causing Cryptosporidiosis and this disease is getting increasingly importance. These protozoan parasites which are found to be at intracelullar-extracytoplasmic area in intestinal cells, are known to cause a zoonotic infection. It has a large host potential, including wild animals, especially human beings and pets. Cryptosporidium parvum species is the most known zoonotic species of this disease. In our study, 100 stool specimens were collected from calf groups age ranging from 1 day to 4 months in around of Kutahya province and molecular characterization of these samples was done by using PCR-Nested PCR and RFLP methods. Cryptosporidium parvum, Cryptosporidium bovis and Cryptosporidium ryanae are the species found in calves in the region of Kütahya, respectively. These identified species were found to be in same cluster with predetermined strains in many parts of the world primarly in China and also in Turkey as a result of phylogenetic analysis of positive isolates by using the Kimura-2 Parameter method.