Birinci basamakta osteoporoz risk ölçeği kullanımı
Use of osteoporosis risk scale in primary care
- Tez No: 518939
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Osteoporoz en sık görülen kemik hastalığı olup; ciddi morbitide ve mortaliteye neden olan, erken tanı ve tedavi ile önlenebilen bir hastalıktır. Bu çalışmada birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran 40 yaş üzeri kadın ve erkek bireylerin osteoporoz riskinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal metod: Bu çalışma 15/02/2018-15/03/2018 tarihleri arasında İKÇÜ Karşıyaka 57 Nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 40 yaş üzeri kadın ve erkek toplam 154 hastaya önceden araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik özelliklerini ve osteoporoz risk faktörlerini içeren anketin uygulanması ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 154 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanların %31.1'i normal, %68.8'i osteopeni risk grubunda çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Osteoporosis is the most common bone disease; It is a disease which can be prevented by early diagnosis and treatment, causing serious morbidity and mortality. The aim of this study was to determine the risk of osteoporosis in women and men over 40 years of age who were admitted to primary health care. Material and method: This study was carried out with the application of a questionnaire including sociodemographic characteristics and osteoporosis risk factors prepared by the researcher on a total of 154 patients aged> 40 years and older who applied to İKÇÜ Karşıyaka No. 57 Education Family Health Center between 15/02 / 2018-15 / 03/2018. Findings: 154 patients were included in the study. 31.1% of the participants were in normal and 68.8% were in osteopenia risk group.