Rutin kan sayımında osteoporoz ilişkili parametreler ile osteoporoz risk ölçeği sonuçlarına dayalı bir tarama
A screening based on osteoporosis-related parameters and osteoporosis risk scale results in routine blood count
- Tez No: 727887
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmamızda 50 yaş üstü hastaların osteoporoz risk ölçeği sonuçlarını ve bu hastaların rutin kan sayımlarında osteoporozla ilgili parametrelerin ilişkisini incelemeyi amaçladık. Bu çalışmada örneklem seçilmemiş, hastaların birçoğuna ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın evrenini 15 Ekim 2021- 15 Ocak 2022 tarihleri arasında S.B.Ü Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 50 yaş ve üzeri yaşta kadın ve erkek, kan sayımı tetkiki gerektirecek rutin kontrol, takip için başvuran hastalar oluşturmaktadır. Çalışma dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 299 gönüllü hasta ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen her hastaya rutin hemogram bakılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini belirleyen soruların yanı sıra Kayacan ve ark. tarafından 2011 yılında geliştirilmiş 16 sorudan oluşan Birinci Basamakta Osteoporoz Risk Ölçeği (BBORS) uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22,0 programı kullanılmıştır. Çalışmamıza katılan 299 hasta incelendiğinde hastalardan normal grupta olanların rbc değerleri (4,82±0,61), hemoglobin değerleri (13,93±1,86), monosit sayıları (574,13±164,95) ile riskli grupta olanların rbc değerleri (4,64±0,48) hemoglobin değerleri (13,31±1,46), monosit sayıları (470,47±152,14) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Çalışmamıza göre BBORS ölçeği ve hemogram parametreleri arasında anlamlı bir ilişki çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the relationship between the osteoporosis risk scale results of patients over 50 years of age and the parameters related to osteoporosis in routine blood counts of these patients. In this study, the sample was not selected, and most of the patients were tried to be reached. The population of this study consists of patients aged 50 years and older female and male patients, who applied to S.B.Ü Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic for routine control and follow-up that would require blood count examination, between 15 October 2021 and 15 January 2022. The study was conducted with 299 volunteer patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. Routine hemogram was performed for each patient included in the study. Routine hemogram was performed for each patient included in the study. The BBORS scale developed by Kayacan et al., consisting of 16 questions including sociodemographic characteristics and osteoporosis risk factors was used. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 program was used for statistical analysis. After the examination of 299 participating patients, a statistically significant difference was observed between the control and test groups' red blood cell values [control:(4.82±0.61), test: (4.64±0.48)], hemoglobin values [control: (13.93±1.86) test: (13.31±1.46)], and monocyte values [control: (574.13±164.95) test: (470.47±152.14)]. According to our study, there was no significant relationship between BBORS scale and hemogram parameters.