Birinci basamakta 55 yaş ve üstü kadınların osteoporoza yönelik tutum ve farkındalıklarının değerlendirilmesi ve osteoporoz risklerinin belirlenmesi
Evaluation of attitudes and awareness towards osteoporosis of women aged 55 and over in primary care and determination of osteoporosis risks
- Tez No: 791178
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada birinci basamakta takip edilen 55 yaş ve üzeri kadınların osteoporoz hakkındaki tutum ve farkındalıklarının değerlendirilmesini ve osteoporoz risklerinin belirlenmesini amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tip çalışma Adana Afetevler Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 55 yaş ve üstü kadınlar üzerinde ardışık örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, özgeçmişe ait verileri, osteoporoz tarama aracına göre risk durumları, Türkiye Endokrin Metabolizma Derneği (TEMD) kılavuzundan hazırlanan osteoporoz risk faktörlerinin verileri, katılımcıların osteoporoza yönelik tutumlarını ölçen soruların cevapları ile ilgili tanımlayıcı veriler kaydedildi. Ardından tüm katılımcılara Osteoporoz Farkındalık Ölçeği ve Osteoporotik Kırıktan Korunma Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the attitudes and awareness of women aged fifty-five and over followed in primary care and to determine their osteoporosis risks. Materials and methods: This cross-sectional study was carried out on women aged fifty-five and over who werw registered at Adana Disaster Family Health Center using the sequential sampling method. Descriptive data on participants' sociodemographic data, background data, risk status according to osteoporosis screening tool, data on osteoporosis risk factors prepared from the Turkish Endocrine Metabolism Association (TEMD) guide, answers to questions measuring participants' attitudes towards osteoporosis were recorded. Then, the Osteoporosis Awareness Scale and the Osteoporotic Fracture Prevention Scale were administered to all participants.