Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-70 yaş arası kadınların osteoporoz farkındalık durumu değerlendirilmesi
Evaluation of osteoporosis awareness among women aged 18-70 who apply to the Family Medicine Clinic
- Tez No: 872971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-70 yaş arası kadın hastaların osteoporoz farkındalıklarını belirlemek, menopoza girmemiş ve postmenopozal kadınlar arasında osteoporoz farkındalık durumunu karşılaştırmak ve osteoporoz farkındalığını artırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif kesitsel (anket) çalışması olarak planlandı. Çalışma evreni Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-70 yaş arası 350 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmamıza katılan kadınlara 2 bölümden oluşan bir anket çalışması uygulanmıştır. İlk kısım katılımcıların sosyodemografik özellikleri (yaş, boy, kilo, medeni hal, eğitim düzeyi, gelir durumu, çocuk sayısı), kronik hastalık durumları, kalsiyum takviyesi, D vitamini takviyesi, düzenli egzersiz alışkanlıkları, süt ve süt ürünleri tüketme durumu, yaz aylarında güneşlenme durumu, sigara ve alkol kullanım öyküsü, kırık öyküsü, kortikosteroid kullanım öyküsü, ailede kemik erimesi öyküsü olması, ailede kalça kırığı öyküsü olması, menopoza girme yaşı, menopoza girme yolu, kemik ölçümü yaptırma durumu, osteoporoz tanısı alma durumu, osteoporoz hakkında bilgi edinme durumu ile ilgili anket sorularını içermektedir. İkinci kısımda Osteoporoz Farkındalık Ölçeği yer almaktadır. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to determine the osteoporosis awareness of female patients aged 18-70 who applied to the family medicine clinic, compare the osteoporosis awareness between premenopausal and postmenopausal women, and increase osteoporosis awareness. MATERIALS-METHODS: This study was designed as a prospective cross- sectional (survey) study. The study population consists of 350 volunteer participants aged 18-70 who applied to the Family Medicine Clinic of the Health Sciences University Bakırköy Dr. Sadi Konuk Health Practice and Research Center. A two- part survey was administered to the women participating in our study. The first part includes questions about the participants' sociodemographic characteristics (age, height, weight, marital status, education level, income level, number of children), chronic disease status, calcium supplementation, vitamin D supplementation, regular exercise habits, consumption of milk and dairy products, sun exposure in the summer, smoking and alcohol use history, fracture history, corticosteroid use history, family history of osteoporosis, family history of hip fractures, age of menopause onset, method of menopause onset, bone density measurement status, osteoporosis diagnosis status, and sources of information about osteoporosis. The second part contains the Osteoporosis Awareness Scale. SPSS 28.0 program was used for the analyses. A P-value of