Bazı yenilebilir mantarların eser metal içeriğinin değerlendirilmesi
Examination of the heavy metal concentration in the mushroom samples
- Tez No: 518957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ESRA ALTINTIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'nin Sakarya bölgesinden Russula cyanoxantha (acı mantarı), Russula delica (dılbıran mantarı), Lactarius salmonicolor (kanlıca mantarı), Lactarius deliciosus (çam kanlıcası mantarı), Pleurotus eryngii (karakulak mantarı), Pleurotus ostreatus (kavak mantarı), Agaricus bisporus (kültür mantarı), Suillus luteus (kestane mantarı), Pleurotus spp (kayın mantarı), Boletus edulis (orman mantarları), Hydnum repandum (sığır dili mantarı) ayrı ayrı toplanmıştır. Ayrıca malgadın, karakulak, Lactarius salmonicolor (kanlıca mantarı) mantarlarının da konserve türleri alınmıştır. Mantarların eser metal konsantrasyonları mikrodalga işleminden sonra indüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektroskopisi ile tespit edilmiştir. Sonuçlar bakır için 17,38-132,75 mg/kg, baryum için 0-4,85 mg/kg, çinko için 22,86-126,84 mg/kg, demir için 26,3-225,4 mg/kg, kadmiyum için 0,37-11,63 mg/kg, kobalt için 0,15-6,05 mg/kg, krom için 0,3-26,65 mg/kg, kurşun için 7,41-34,30 mg/kg, mangan için 0-22,29 mg/kg, nikel için 2,57-39,28 mg/kg olarak elde edildi. Bazı yenilebilir mantar türlerinin analizinde metal düzeylerinin yasal limitlerin üzerinde olduğu tespit edildi. Prosedürün doğruluğu sertifikalı referans malzeme ile doğrulandı.
Özet (Çeviri)
Russula cyanoxantha, Russula delica, Lactarius salmonicolor, Lactarius deliciosus, Pleurotus eryngii, Pleurotus ostreatus, Agaricus bisporus, Suillus luteus, Pleurotus spp., Boletus edulis and Hydnum repandum collected from Sakarya-Turkey respectively. Also canned food of the oyster, lactarius salmonicolor mushrooms were used for the examination. Trace metal concentrations of these mushrooms were determined inductively coupled plasma optic emission spectrometry after wet and microwave process. The results were obtained for barium 0-4.85 mg/kg, cadmium 0.37-11.63 mg/kg, chrome 0.3-26.65 mg/kg, cobalt 0.15-21.68 mg/kg, copper 17.38-132.75 mg/kg, iron 26.3-225.4 mg/kg, lead 11.52-182.5 mg/kg, manganese 0-22.29 mg/kg, nickel 2.57-39.28 mg/kg, zinc 22.86-126.84 mg/kg. Metal levels in some eatable mushroom species were found over the legal limits. The reliability of the procedure was verified with certified reference material.