A fast and accurate skew detection algorithm
Hızlı ve hassas bir eğim tespit algoritması
  1. Tez No: 518977
  2. Yazar: GÜNSU KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE ÖGÜCÜ YETKİN, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EMRE KANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kalite ve hızı etkilediği için doküman yerleşim analizi ve optik karakter tanımanın önemli ön adımlarından biri dijital dokümanın eğimini bulmaktır. Literatürde bu konu ile ilgili çeşitli çalışmalar ve algoritmalar bulunmaktadır. Bu algoritmalardan popüler olanlar i) izdüşüm profili ii) Hough dünüşümü ve iii) en yakın komşu kümelemesidir. Bu tezde hızlı ve kesin sonuç veren yeni bir eğim bulma yöntemi öneriyoruz. Önerilen yöntem dikdörtgensel bloklar oluşturup, bu blokların ağırlık merkezlerini kullanarak eğim açısını tahmin etmektedir. Diğer yöntemlerin aksine, önerilen yöntemin çıktısı düzeltilmiş bir dokümandır. Başka bir değişle, ek bir düzeltme işlemi gerekmemektedir. Dahası, önerilen yöntem dokümanda kullanılan alfabeden bağımsızdır. Geniş bir tarama aralığının olması, önerilen yöntemin diğer yöntemlere göre avantajlarından biridir. 180 erişime açık görüntü üzerinde yapılan deneyler, hız ve kesinlik açısından ümit verici sonuçlar vermektedir. Diğer en popüler yöntemlerle karşılaştırıldığında, önerilen algoritma, en hızlı olmasının yanı sıra, karşılaştırılan algoritmalar içerisinde en kesin sonuçları veren ikinci algoritmadır.
Özet (Çeviri)
Skew detection of digital documents is one of the important preprocessing steps of document layout analysis and optical character recognition, because it affects the quality and speed of these algorithms. In literature, there is a variety of algorithms and studies. Three of these algorithms are popular, namely i) projection profile, ii) Hough transform and iii) nearest neighbor clustering. In this thesis, we propose a novel fast and accurate skew detection method. The proposed method forms rectangular blocks and uses the centroids of blocks to estimate the skew angle. Unlike other methods, the output of the proposed algorithm is a deskewed document. In other words, no additional skew correction step is required. Moreover, it is independent of the script used in the document. Having a wide range of scan interval is another advantage of the proposed method over other methods. Tests made on 180 open access images give us promising results in terms of speed and accuracy. In comparison with the most popular methods, beyond being the fastest, the proposed algorithm gives the second most accurate results