Fast and accurate analysis of phased array antennas using a hybrid discontinuous Galerkin finite element domain decomposition scheme
Fazli dizi antenlerin hibrit bir süreksiz Galerkin sonlu eleman hacim ayriştirma yöntemi ile hizli ve isabetli analizi
  1. Tez No: 824549
  2. Yazar: DOĞANAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
1 boyutlu ve 2 boyutlu uzaylarda FEM için bazı temel süreksiz Galerkin yaklaşımları araştırıldıktan sonra büyük fazlı dizileri doğru bir şekilde analiz etmek için bir yöntem geliştirilmiştir. Teknik, eleman-eleman arayüzlerinde bir 3 boyutlu süreksiz Galerkin şemasıyla, her bir elemanın alt alanında ise sürekli bir Galerkin yaklaşımıyla formüle edilmiştir. Tek bir elemanın izole edilmiş alt uzayı çözülmekte ve yüksek bellek ve zaman verimliliği elde etmek için arayüzlerdeki bilgi tutulurken eleman alt uzaylarının içindeki alan bilgisi atılmaktadır. Klonlanan alt uzaylar daha sonra sınırlarda tutulan bilgiler aracılığıyla iterasyonsuz bir şekilde birbirine bağlanmaktadır. Bir başka isteğe bağlı hızlanma, çözüm doğruluğundan kontrollü bir taviz vermek sureti ile bir tür karakteristik temel fonksiyonlar yaklaşımı kullanılarak elde edilmektedir. Önerilen yöntemin doğruluğu ve hesaplama verimliliği, bazı örnek sayısal çözümler aracılığıyla ticari EM çözücülerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A method to accurately analyze large phased arrays is developed after investigating some basic discontinuous Galerkin schemes for FEM in 1D and 2D cases. The technique is formulated with a 3D discontinuous Galerkin scheme at the element-element interfaces but with a continuous Galerkin scheme inside each element's sub-domain. A single element, isolated sub-domain is solved and the field information inside element sub-domains is discarded while keeping the information at the interfaces to achieve high memory and time efficiency. The replicated sub-domains are then connected with each other in an iteration-less manner through the kept information at the boundaries. A further, optional speed-up is achieved through employing a form of characteristic basis functions approach with a trade-off in accuracy. The proposed method's accuracy and computational efficiency are compared with commercial EM solvers through some sample numerical solutions.