Gazlı bezlerin sterilizasyon poşetleri ile ambalajlanması makinesinin tasarımı
Design of packaging machine with sterilization bags with gauze
  1. Tez No: 518993
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞDAŞ HORASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında sağlık sektöründe çok yaygın olarak kullanılan gazlı bezlerin manuel olarak paketlenmesi işlemine yönelik üretimin iyileştirilmesi ve maliyetleri düşürmek için yeni bir makinenin tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Değişen ve gelişen teknoloji, sağlık sektöründe firmaları sağlık sektöründeki uygulamalarda steril ortamın üst seviyeye ulaşılmasını, kısa sürede talebe karşılık vererek, maliyeti düşük ürünlerin ortaya çıkmasını zorunlu hale getirmektedir. Tasarlanan makinede üretilecek ürünler, üretim sonrası sterilizasyon işleminin uygulanıp ameliyathanelerde kullanılacak sarf malzemelerdir. Ambalaj malzemesi sterilizasyon işlemlerine uygun özel bir üründür. Literatür ve piyasa araştırmasında böyle bir makinenin olmaması bu makine tasarımının ve imalatının yapılmasını gerektirmiştir. Tez çalışmasında makine tasarımı yapılırken, öncelikle kullanılan gazlı bez ürünlerinin standartlara uygun steril ürünler verecek şekilde olması ve üretim verimliliğini arttırmak için gerekli kriterler göz önüne alınmıştır. Makinenin tasarımı yapılırken bilgisayar destekli analiz programları ile (Autocad, Solidworks) kullanılmış ve uygun malzeme seçimleri yapılmıştır. Makinede gerekli otomasyon işlemleri yapılarak makinenin imalatı gerçekleştirilmiştir. Tasarımı ve imalatı yapılan makine ile gazlı bezlerin sterilizasyon poşetleri ile ambalajlanması işlemi başarılı bir şekilde yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to design and manufacture a new machine to improve the production potential as well as reduce the cost of packaging process of gauze products which are widely used in health sector. The evolution and alternation of technology brings it compulsory for the health companies to reach the higher level of the sterile environment during the production processes while rapidly responding the demand with reduced cost of production. The products to be produced in the designed machine are the medical consumables, sterilized by the machine itself, to be used in the hospital operating rooms. Packaging material is a exceptional product suitable for sterilization processes. The lack of such a machine in the literature and market research paved the way for the design and manufacture of this machine. While designing the machine in the thesis study, it is taken into consideration the criteria to increase the productivity of the gauze consumables that are widely used in the sector and to provide sterilization for the products according to the standards. During the design of the machine computer supported analysis programs such as Autocad and Solidworks was used and suitable material selections were made. The necessary automation processes were performed on the machine and the machine was manufactured. Packaging of gauze consumables with sterilization bags has been successful in the designed and manufactured machine.