Metal(II) 4-klorofenilasetatların n,n'-dieteilnikotinamid ve izonikotinamidile karışık ligand komplekslerinin sentez ve özellikleri
Synthesis and properties of metal(II) 4-chlorophenylacetates ligand complexes with n,n'-diethynicotinamide and isonicotinamide
  1. Tez No: 518997
  2. Yazar: ALİ MURAT TONBUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜREYA ELİF ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada [M(4-Cl-phenac)2(isona)2(H2O)2] genel formüllü (M= Co, Ni ve Mn; 4-Cl-phenac=4-klorofenilasetat; isona=izonikotinamid) ve çinko(II), [M(4-Cl-phenac)2(isona)2] genel formüllü (M= Zn ve Cu; 4-Cl-phenac=4-klorofenilasetat; isona=izonikotinamid)Metal (II) 4-Klorofenilasetatların izonikotinamid ile beş adet yeni kompleksi ilk defa sentezlenmiştir. Komplekslerin yapılarını aydınlatmak için elementel analiz, FT-IR spektroskopisi ve Tek kristal ve toz X-ışını diffraksiyonu yöntemleri kullanılmış ve komplekslerin termal kararlılıkları TGA/DTA analizi ile incelenmiştir. Komplekslerin optik özellikleri ve floresans davranışları UV-Vis and Floresans Spektroskopisi yöntemleri ile incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Five novel complexes, namely, [M(4-Cl-phenac)2(isona)2(H2O)2] (where: M= Co, Ni and Mn; 4-Cl-phenac=4-chlorophenylacetate; isona=isonicotinamide) and [M(4-Cl-phenac)2(isona)2] (where: M= Zn and Cu) have been synthesized and characterized by elemental analysis, single crystal and powder X-ray diffraction and FT-IR Spectroscopy. We investigated the thermal behavior of these complexes that are stable at room temperature, by TGA/DTA analysis. We also studied the optical absorption and fluorescence properties of the complexes with help of UV-Vis and fluorescence spectrophotometers.