Mobilya sektöründeki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin pazarlama sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri: ankara siteler bölgesi örneği
Marketing problems of small and medium sized enterprises in the furniture industry and solutions to these problems: a case study in region of ankara-si̇teler
  1. Tez No: 519012
  2. Yazar: ESRA SARIER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YILMAZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İşletme, Wood Products, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türk mobilya sektörü gerek istihdam gerekse üretim yönünden yarattığı katma değer ile ülkemizde sanayi sektöründe önemli bir yer taşımaktadır. Bu bağlamda mobilya sektörünün sahip olduğu stratejik önemi ve emek yoğun yönünü üretimde halihazırda koruyor olması ile istihdamdaki kilit rolü nedeniyle dikkatle ele alınması gerekmektedir. Ülkemizde mobilya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin önemli bir bölümü tüm Dünya ülke örneklerine benzer bir şekilde Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'den (KOBİ) oluşmaktadır. Türk mobilya sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin yaşadıkları sorunlar diğer sektörlerdeki KOBİ'lerle benzer sorunlar olup, sektörün ağırlıkla tasarım, kalite, üretim ve pazarlama sorunları bulunmaktadır. Çalışmada bu sorunlardan pazarlama sorununun alt detayları ile birlikte neler ihtiva ettiği üzerine yoğunlaşmıştır. Yapılan araştırma kapsamında“Mobilya Sektöründeki Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Pazarlama Sorunları ve Bu Sorunlara Yönelik Çözüm Önerileri”geliştirilmesi adına Ankara Siteler Bölgesinde faaliyet gösteren firmalar bazında nicel araştırma tekniklerinden anket yöntemi kullanılarak aşağıda yer alan bulgular derlenmiştir. Aralarından işletme sahipleri, ortakları, satış-pazarlama elemanları gibi kişilerin yer aldığı 100 kişi ile yüz yüze mülakat yapılarak veriler toplanmıştır. Veri analizine konu olan soruların bir kısmı 5'li likert ölçeği ile bir kısmı ise“evet-hayır”şeklinde sorulmuştur. Yapılan çalışma sonucu ortaya çıkan sonuçlar, Ankara Siteler bölgesinde Mobilya Sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin pazarlama sorunlarına yönelik bakış açıları tüm bileşenleri ile ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Furniture sector is of vital importance in industrial sector in Turkey with value-added that it generates in terms of both employment and manufacturing. In this context, both because of its strategic importance and because of its key role in employment by currently keeping its labour intensive feature, furniture sector needs to be handled in a delicate way. A great many of enterprises operating in furniture sector in Turkey comprises of Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) as in the whole world. The problems that SMEs operating in Turkish furniture sector have are similar to the ones that SMEs in other sectors have and the sector have problems mainly in design, quality, manufacturing and marketing. Among these, marketing problem with its sub-details and contents has been focused on in this study. Within the scope of the research carried out, a quantitative technique, survey method has been employed on“Marketing Problems of Small and Medium Sized Enterprises in Furniture Sector and Solution Offers to These”on the basis of enterprises operating in District of Siteler in Ankara and the data below have been collected. The data have been acquired through face-to-face interviews with 100 interviewee including such individuals as enterprise owners, partners, sales marketing staff. While some of the questions for data analysis have been asked through 5 point Likert scale, the other ones have been yes-no questions. The results having occurred after the research have been presented in such a way that they introduce perspectives with all components towards marketing problem of the SMEs operating in furniture sector in District of Siteler in Ankara