Bazı yeni heterosiklik bileşiklerin sentez, yapı aydınlatmaları ve antimikrobiyal etki çalışmaları
Synthesis, structure elucidation and antimicrobial effect studies of some new heterocyclic compounds
  1. Tez No: 519013
  2. Yazar: MERYEM EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ARPACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalısmada, 30 adet orjinal bileşik ve in vitro mikrobiyolojik etkileri saptanmıştır. Elde edilen türevlerin saflık kontrolleri, erime noktası, İTK incelemeleri ile yapıldıktan sonra, yapıları elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR spektrumları ve Mass (ESI+) spektral verileriyle kanıtlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin in vitro mikrobiyolojik aktiviteleri incelenmek üzere antibakteriyel aktivite için, Gram-negatif bakterilerden; Escherichia coli ATCC 25922, Escherichia coli izolatı (Geniş spektrumlu beta laktamaz enzimi - GSBL- içerir), Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas aeruginosa izolatı (Gentamisin dirençli) ve Gram-pozitif bakterilerden; Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus aureus izolatı (Metisilin dirençli -MRSA-), Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecalis izolatı (Vankomisin dirençli -VRE-)'ya karşı; antifungal aktivite için ise, Candida albicans ATCC 10231'a karşı incelenmiştir. Antimikrobiyal etkileri, Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) değerleri şeklinde saptanmış ve bileşiklerin antibakteriyel etkileri referans ilaçlar olarak seçilen vankomisin, ampisilin, meropenem, siprofloksasin ve gentamisin ile; antifungal etkileri ise, amfoterisin B ile karşılaştırılmıştır. In vitro aktivite sonuçları incelendiğinde yeni benzimidazol türevlerinin antibakteriyel etkilerinin standart suşlara karşı referans ilaçlardan daha zayıf; ancak ilaçlara dirençli suşlara karşı referans bileşikler ile kıyaslanabilir hatta bazılarına kıyasla daha iyi olduğu gözlenmiştir. Bileşiklerin antifungal etkileri ise referans ilaçlara kıyasla daha zayıf olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 30 originally synthesized and in vitro microbiological effects were determined. The purity of these compounds was checked with their melting points, TLC. The chemical structures of the compounds were elucidated with their 1H-NMR, 13C-NMR spectrum, Mass (ESI+) spectral data and their elementel analysis. The in vitro microbiological activity of the synthesized compounds was observed for antibacterial activity against Gram-negative bacteria such as Escherichia coli ATCC 25922, Escherichia coli isolate (extended spectrum beta lactamase enzyme-ESBL-), Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas aeruginosa isolate (gentamicin-resistant) and Gram-positive bacteria such as Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus aureus isolate [meticilline resistant –MRSA-], Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecalis izolatı (vancomycin resistant-VRE-); for antifungal activity against fungi such as Candida albicans ATCC 10231. The antimicrobial activity was observed as the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values and the activity of the compounds was compared with the reference drugs; vancomycin, ampicillin, meropenem, ciprofloxacin and gentamicin; antifungal activity of the compounds was compared with the reference drugs; amphotericin B. It was observed that the reference drugs were more active against standard strains, however, activity of benziimidazoles were comparable with reference drugs -even some derivatives had higher activity- against drug-resistant isolates. Antifungal activity of all benzoxazoles were weak in comparison with reference drugs.