İzmir ilinde irritabl barsak sendromu prevalansı ve etkileyen faktörler
Irritabl bowel syndrome prevalance and affecting factors in city of izmir
  1. Tez No: 519014
  2. Yazar: MEHMET KARACAGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: İrritabl barsak sendromu, toplumdaki yüksek prevalansı, hayat kalitesini olumsuz etkilemesi ve iş gücü kayıpları nedeniyle önemli bir sağlık sorunu olup tanı konması büyük öneme sahiptir. Çalışmamızın amacı, İzmir ilindeki erişkinlerde İBS sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek, Roma III ile Roma IV kriterlerinin tanı gücünü karşılaştırmaktır. Yöntem: Araştırmamız bir prevalans çalışmasıdır. İzmir ili merkez ilçelerinde Mart-Nisan 2017 tarihlerinde 18 yaş üzeri erişkinler arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler yüzyüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyo-demografik özellikleri, Roma III ve Roma IV kriterlerini, İBS tiplerini belirlemek için bristol dışkı skalasını, alarm septomlarını, beslenme, alkol ve sigara alışkanlıklarını, kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, radyolojik ve girişimsel tetkikleri sorgulayan anket yoluyla toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Irritable bowel syndrome is an important health problem due to high prevalence in society, adverse effects on quality of life and loss of work power. Therefore diagnosis of the synndrome has great importance. The aim of our study is to determine the IBS frequency and the affecting factors in adults in İzmir and to compare the diagnostic power of Rome III and Roma IV criteria. Methods: A prevalence study is planned and conducted among the adults over 18 years of age in March-April 2017 in the provincial centers of İzmir.