Siklosporin a ve timokinon'un etkinliğinin tavşan keratokonjunktivitis sikka modelinde karşılaştırılması
Comparison of the efficiacy of cyclosporine a and thymoquinone in the rabbit keratokonjunktivitis model
  1. Tez No: 519039
  2. Yazar: EMİNE KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalıĢmada, tavĢanda deneysel modelde oluĢturulan Keratokonjunktivitis Sikka sağaltımında, Siklosporin A ve Timokinon'un terapötik etkinliğinin karĢılaĢtırılması amaçlanmıĢtır. Ağustos 2017 - Aralık 2017 tarihleri arasında yaptığımız çalıĢmada, 20 diĢi, 16 erkek toplamda 36 adet, 2-2,5 kg canlı ağırlıkta, yaklaĢık 3 aylık yaĢta, Yeni Zellanda ırkı tavĢanda kuru göz modeli oluĢturulmuĢtur. Tedavi aĢamasında, her bir göz bir grup olarak kabul edilerek, toplamda 72 adet göz, sağ göz, Siklosporin A ve sol göz, Timokinon grubu olarak değerlendirilmiĢtir. TavĢanların, deneme öncesi klinik ve oftalmolojik muayenesinde; pupillar ıĢık yanıtı (PLR), palpebral, tehdit (menace) ve ıĢığa karĢı göz kısma (dazzle) refleksleri test edildi. GözyaĢı miktarını belirlemek amacı ile Schirmer I gözyaĢı testi ve korneal epitelyal hasar varlığı açısından floresein boyama, Keratokonjunktivitis Sikka (KKS), oluĢum sürecinde deneme öncesi, 0, 3, 5, 7 ve 14. günlerde, tedavi aĢamasında 15, 18, 21, 28, 35, 38, 42, 46, 50, 54 ve 60. günlerde yapıldı. Korneal neovaskularizasyon, korneal opasite, konjunktival hiperemi ve Ģemozis bulguları 0-3 arasında skorlandı. Elde edilen veriler ve görüntüler kaydedildi. Keratokonjunktivitis Sikka oluĢturmak için, 0-14. günler arasında tavĢanlara günde iki kez, % 0.1 BAK (Sigma, St Louis) 14 gün süreyle, 5µl topikal olarak uygulandı. 14. gün sonunda, elde edilen veriler ıĢığında, Keratokonjunktivitis sikka oluĢumu sağlandığı tespit edildi. Sağ göz grubuna Restasis® % 0.05 (Allergan, Ġstanbul), sol göz grubuna Timokinon (Nigella sativa, Tabia) sabah 9.00, akĢam 16.00 olacak Ģekilde, tedavi aĢamasında 45 gün boyunca günde iki kez, 1'er damla uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the therapeutic efficacy of Cyclosporin A and Thymoquinone in Keratoconjunctivitis Sicca treatment in rabbit experimental model. The study conducted between August 2017 -December 2017 and dry eye model occurred in 20 female, 16 male, 2-2,5 kg weight, about 3 months old, in totally 36 New Zealand Rabbit. In study, 72 eyes, evaluated in two groups as; right eye, Cyclosporin A and left eye, Thymoquinone group. The rabbits were examined clinically and ophthalmologically before the experiment. In Ophthalmologic examination; pupillary light response (PLR), palpebral, menace and dazzle reflexes were tested. For the purpose of determining the amount of tears, Schirmer - I tear test and fluorescein staining for corneal epithelial damage was performed on 0,3,5,7,14 . days in pre-treatment phase and 15, 18, 21, 28, 35, 38, 42, 46, 50, 54 ve 60 .days in treatment phase. Corneal neovascularization, corneal opacity, conjunctival hyperemia and schemozis were scored between 0-3. The obtained data and images were recorded. To form Keratoconjunctivitis Sicca, between 0-14. days, administered 5µl topically to rabbits twice a day 0.1% BAK (Sigma, St Louis) during 14 days. On 14. day, it was determined that Keratoconjunctivitis Sicca formation occurred in the obtained data by tests. To right eye group, Restasis® 0.05% (Allergan, Istanbul), to left eye group Timokinon (Nigella sativa, Tabia) was applied one drop every day, at 9:00 am and 16:00 pm daily during 45 days in treatment phase.