Sağlık hizmetlerinde iş etüdü: Patoloji laboratuvarında iş süreçlerinin iyileştirilmesi
Work study in health services: Improving business processes in the pathology laboratory
- Tez No: 519040
- Danışmanlar: PROF. DR. AFSUN EZEL ESATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Sağlık hizmetlerinin temel bileşenlerinden olan patoloji, iş yükü artışı ile karşı karşıyadır. Yaşam süresinin artması, kanıta dayalı tıbbın etkisi, kişiselleştirilmiş ve önleyici tıp nedeniyle hasta davranışlarının değişmesi ile patoloji laboratuvarında yürütülen işlerin artmakta olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, patoloji laboratuvarında iş yükü artışına sebep olan nedenlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Rutin Patoloji Laboratuvarı'nda bloklama ve kesit bölümünde gerçekleştirilen işlemlerin standart sürelerinin hesaplanması ve süreçte yaşanan sorunların nedenlerinin ortaya çıkarılması amacıyla, zaman etüdü ve metot etüdü teknikleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, zaman etüdü tekniği ile parafin bloklama işleminin standart süresi 0,54 dakika; doku trimleme işleminin standart süresi 0,19 dakika ve doku kesit işleminin için standart süresi 0,34 dakika olarak bulunmuştur. Araştırmada, süreç incelendiğinde işlerin uzamasına etki eden temel faktörün insan kaynaklı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen yeni metot uygulanması ile %36,62'lik bir zaman tasarrufu sağlanarak iş süresinin kısalacağı belirlenmiştir. Bu araştırma ile elde edilen bulgular doğrultusunda, verimli ve etkili bir sağlık hizmet sunumun sağlanması için yöneticilerin iş etüdü tekniklerinden faydalanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pathology, as one of the fundamental component of health services, is facing a general tendency for work overload. It was determined that the practices in pathology laboratory are increasing due to the increase in lifespan, the effect of evidence-based medicine, the changes in behaviors of patients due to personalized and preventive medicine. This study aimed to reveal the causes of the work overload in the pathology laboratory. Time study and method study was utilized in the present study to calculate the standard times of the operations performed in the paraffin and sectioning units and to reveal the causes of the problems experienced in the process in Ankara University Medical School Department of Medical Pathology Routine Pathology Laboratory. As a result of the study, the standard time of paraffin blocking process was found as 0.54 minute; the standard time of tissue trimming process was 0.19 minute and the standard time of tissue sectioning process was 0.34 minute. When the process is examined it was concluded that the main factor that affect the prolongation of the work is human-driven. It has been determined that the implementation of the new method which is developed as a result of the study will save 36.62% of the total time in shortening the working time. As the findings obtained by this research suggests, in order to provide health services in an effective and efficient way, managers are advised to benefit from work study techniques.