Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi laboratuvar verileri kullanılarak klinik biyokimya testlerinin referans aralık analizi
Reference range analysis of clinical biochemistry tests by using laboratory volumes in Mustafa Kemal University Research and Application Hospital
  1. Tez No: 519042
  2. Yazar: BAHAR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Laboratuvar Verileri Kullanılarak Klinik Biyokimya Testlerinin Referans Aralık Analizi Bölgemiz çeşitli uygarlıklara sahip bir bölgedir. Eti-Türkü yoğunluğunun bölgemizde Türkiye popülasyon ortalamasının çok üzerinde olması farklı bir referans aralığı olabilme ihtimalini de düşündürmektedir. Çalışmamızda MKÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvarında 01.01.2015 ve 31.12.2016 tarihleri arasında (2 yıl) sadece bir kez polikliniğe başvuran hastaların hastane veri bankası bilgileri kullanılarak sağlıklı bireylerin 18 farklı kan biyokimya testlerinin sonuçlarının referans aralıklarını belirlemeyi; üretici firma tarafından ve literatürün (tietz) önerdiği referans aralıkları ile karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışma retrospektif bir çalışma olup kullanılan test verileri posteriori olarak elde edilmiştir. Bu test sonuçları göz, kulak burun boğaz, ortopedi, nöroloji, dermatoloji, ile fizik tedavi ve rehabilitasyon, genel cerrahi, endokrinoloji, enfeksiyon hastalıkları, pediyatri, dahiliye, nefroloji, gastroenteroloji polikliniklerinde ayakta tedavi gören hastalara ait sonuçlardır. Yatan hastaların verileri, onkoloji servisi ve polikliniği, acil servis, yoğun bakım, hematoloji verileri değerlendirmeye alınmamıştır.
Özet (Çeviri)
Reference Interval Analysis of Clinical Biochemistry Tests Using Mustafa Kemal University Research and Practice Hospital Laboratory Data Our territory is a region with various civilizations. Turkey intensity of our region also suggests the possibility of a different reference range may be far above the average of Turkey's population. This study aimed to calculate the reference intervals of 18 tests in pediatrics via indirect method on test results performed at Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital Clinical Biochemistry Laboratory by using hospital database information of patients who applied to polyclinic only once, between 01.01.2015 and 31.12.2016 (2 years) period and to compare these reference intervals with the reference intervals stated in literature provided by the manufacturer. This study is a retrospective study and used A posteriori test data. The results of these tests are outpatient outcomes in eyes, otorhinolaryngology, orthopedics, neurology, dermatology, neurology, physical therapy and rehabilitation, general surgery, endocrinology, infectious diseases, pediatrics, internal medicine, nephrology, gastroenterology and outpatient clinics. The data of the inpatient, oncology and policlinic, emergency outpatient clinic, intensive care, and hematology were not evaluated. The reference range was determined by gender differences.