Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi laboratuvar verileri ile tümör belirteçlerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of tumor markers with Hatay Mustafa Kemal University Research and Practice Hospital laboratory data
  1. Tez No: 545992
  2. Yazar: KÜBRA TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanserde erken tanı ve tedavi yapılması son derece önemlidir. Laboratuvarın tanıda ki gelişmeleri, laboratuvarların iş yükünüde uygunsuz istemlerle fazlasıyla arttırmaktadır. Sağlık sisteminde, maliyet yükü gibi olumsuz gelişmelerle önemli problemlere yol açtığı literatürlerde belirtilmektedir. Bu çalışmada, laboratuvar verileri ile tümör belirteçlerini retrospektif inceleyerek, uygunsuz kullanımın olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde istemi yapılan AFP, CEA, CA 15-3, CA 19-9, CA125 tümör belirteç test istemleri kullanıldı. Çalışma grupları, hastanemizin biyokimya laboratuvarından alınan 01.01.2014 ile 31.12.2016 tarihleri arasında (3 yıl) polikliniğe başvuran ve yatan hastaların kayıtlı verileri ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Early diagnosis and treatment of cancer is extremely important. The development of the laboratory in the diagnosis increases the workload of the laboratory with inappropriate demands. It is stated in the literature that it causes important problems by making negative developments in cost load in health system. In our study, we aimed to retrospectively examine the laboratory data and tumor markers and investigate whether there is inappropriate use. AFP, CEA, CA 15-3, CA 19-9, CA 125 tumor marker test requests were used in Hatay Mustafa Kemal University Research and Practice Hospital. Working groups with 5 serum tumor marker tests between 01.01.2014 and 31.12.2016 (3 years) at the Biochemistry Laboratory of our hospital data of the patients who applied to the outpatient clinic and were hospitalized were recorded. Tumor marker test results obtained according to the reference intervals determined by our hospital were evaluated separately as above reference range and reference range subgroups.