Laboratuvarımıza yapılan başvurularda açlık - tokluk biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical parameters of fasting – nonfasting in applications to our laboratory
- Tez No: 625818
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Geleneksel olarak hasta kanları sabah aç karnına laboratuvara teslim edilmektedir. Fakat son dönemlerde hastanelerin 24 saat hizmet vermesinden dolayı günün her saatinde hastalardan kan alınmakta ve açlıktan tam olarak emin olunamamaktadır. Çalışmamızda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvarında 01.01.2019 ve 31.09.2019 tarihleri arasında (9 ay ) sadece bir kez polikliniğe başvuran hastaların hastane veri bankası bilgilerini kullanarak sağlıklı bireylerin klinikte en çok istenen 18 farklı kan biyokimya testlerinin (ALB, AST, ALT, ALP, AMİLAZ, BUN, CA, T-KOL, CK, CRE, GGT, GLU, HDL-K, iP, DEMİR, TP, TRIG, LIP) sonuçlarını istem saati baz alınarak açlık ve tokluk olmak üzere 2 gruba ayırıp her iki metabolik durum arasında anlamlı fark olup olmadığını literatürdeki araştırmalar ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız retrospektif olup kullanılan test verileri A posteriori indirekt yöntem ile elde edilmiştir. Çalışma grupları, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvarında 01.01.2019 ve 31.09.2019 tarihleri arasında (9 ay) sadece bir kez polikliniğe başvuran hastaların hastane veri bankası bilgileri kullanılarak oluşturulmuştur. Bu test sonuçları göz, kulak burun boğaz, ortopedi, nöroloji, hematoloji, dermatoloji, nöroloji ile fizik tedavi ve rehabilitasyon, genel cerrahi, endokrinoloji, dahiliye, nefroloji, gastroenteroloji polikliniklerinde ayakta tedavi gören hastalara ait sonuçlardır. Yatan hastaların verileri, onkoloji servisi ve polikliniği, acil servisi ve poliklinik, yoğun bakım, enfeksiyon hastalıkları ve 18 yaşından küçük hasta verileri değerlendirmeye alınmamıştır. Çalışmamızın sonucunda ALB, ALT, AST, BUN, CRE, CK, GGT, TP, GLU ve Ca değerlerinde p < 0,05 ile anlamlı fark gözlenmiştir. Fakat testler için effect size değerleri ölçüldüğünde klinik olarak anlamlı fark gözlenmemiştir. AMILAZ, iP, T-KOL, DEMİR, LIP, TRİG, HDL-K ve ALP değerlerinde p > 0,05 ile anlamlı fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Traditionally, patients' fasting blood samples are delivered to laboratory in the mornings. However, due to the 24-hour service provided by hospitals, blood is taken from patients at all hours of the day and fasting situation can not be fully assured. In our study, we aimed to determine whether there is a significant difference between the two metabolic states based on fasting time, hunger and satiety in the most requested 18 different blood biochemistry tests (ALB, AST, ALT, ALP, AMYLAS, BUN, CA, T-ARM, CK, CRE, GGT, GLU, HDL-K, iP, IRON, TP, TRIG, LIP) results by using the data of the hospital database topic the patients who only once admitted to the outpatient clinics in Hatay Mustafa Kemal University Health Application and Research Hospital Clinical Biochemistry Laboratory between 01.01.2019 and 31.09.2019 (9 months). Our study was retrospective and the test data were obtained by using A posteriori indirect method. The study groups were formed by using the database of the patients who applied to the outpatient clinic only once in the clinical biochemistry laboratory of Hatay Mustafa Kemal University Health Application and Research Hospital between 01.01.2019 and 31.09.2019 (9 months). The results of these tests are those of patients who are treated in the outpatient clinics of eye, otorhinolaryngology clinic, orthopedics, neurology, hematology, dermatology, neurology and physical therapy and rehabilitation, general surgery, endocrinology, pediatrics, internal medicine, nephrology, gastroenterology. The data of in patient clinics, oncology outpatient and in patient clinic, emergency room, intensive care unit, infectious diseases and patients under 18 years of age were not evaluated. As a result of our study, ALB, ALT, AST, BUN, CRE, CK, GGT, TP, GLU and Ca values were found to be significantly different with p 0.05