Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi laboratuvar verileri kullanilarak parathormon, vitamin D, kalsiyum ve fosfor testlerinin indirekt yöntemle referans aralıklarının belirlenmesi
Determination of reference intervals of parathormone, vitamin D, calcium and phosphorus tests by indirect method using Hatay Mustafa Kemal University Health Practice and Rresearch Hospital Laboratory data
  1. Tez No: 911040
  2. Yazar: ELİF MELTEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kalsiyum, fosfor parathormon (PTH) ve D vitamininin Hatay ili ve çevresi için dört farklı indirekt metotla referans aralıklarını belirlenmesi ve bu testler için farklı bölgelerde yapılmış referans aralık çalışmaları ile karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne 01 Ocak 2019-31 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran, 18 yaşından büyük bireyler dahil edildi. Referans aralık tahminleri için nonparametrik, Arzideh, Hoffman ve Bhattacharya olmak üzere dört farklı istatistiksel metot kullanıldı. Bulgular: Nonparametrik, Arzideh, Hoffman ve Bhattacharya yöntemi ile hesaplanan referans aralıkları sırasıyla kalsiyum için 8,7-10,5 mg/dL, 8,7-10,5 mg/dL, 8,8-10,5 mg/dL, 8,5-10,8 mg/dL; fosfor için 2,4-5,2 mg/dL, 2,5-4,9 mg/dL, 2,3-5 mg/dL, 1,9-5,3 mg/dL; PTH için 8,46-101 pg/mL, 9-106,8 pg/mL, 8,6-103,2 pg/mL, 16,2- 68,7 pg/mL; D vitamini yaz dönemi için 6,2-38,4 ng/mL, 3,8- 47,1 ng/mL, 5,2-39,3 ng/mL, 4,8-32,4 ng/mL; D vitamini kış dönemi için 5,7-37,5 ng/mL, 4-46 ng/mL, 4,6-37,6 ng/mL, 4,2-31,7 ng/mL olarak bulundu. Sonuç: Hesapladığımız kalsiyum ve fosfor referans aralıkları diğer bölgelerde yapılan referans aralık çalışmalarına ve üretici firmanın referans aralıklarına benzerdi. PTH ve D vitamini için hesaplanan referans aralıkları ise diğer çalışmalara ve üretici firmanın değerlerine göre farklılık gösterdi. D vitamini yaz ve kış dönemi için hesaplanan referans aralıkların alt sınırları eksiklik düzeyinde olması özellikle dikkat çekiciydi. Çalışmamız uluslararası kuruluşların her laboratuvarın kendi referans aralıklarını kendi belirlemesi gerektiği yönündeki önerisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the reference ranges of calcium, phosphorus, parathyroid hormone (PTH) and vitamin D for Hatay province and its surroundings using four different indirect methods and to compare these tests with reference range studies conducted in different regions. Method: The study included individuals over the age of 18 who applied to Hatay Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital between January 01, 2019 and December 31, 2021. Four different statistical methods were used for reference interval estimates: nonparametric, Arzideh, Hoffman and Bhattacharya. Results: The reference ranges calculated by the nonparametric Arzideh, Hoffman, and Bhattacharya methods were 8,7-10,5 mg/dL, 8,7-10,5 mg/dL, 8,8-10,5 mg/dL, 8,5-10,8 mg/dL for calcium; 2,4-5,2 mg/dL, 2,5-4,9 mg/dL, 2,3-5 mg/dL, 1,9-5,3 mg/dL for phosphorus; 8,46-101 pg/mL, 9-106,8 pg/mL, 8,6-103,2 pg/mL, 16,2- 68,7 pg/mL for PTH, respectively; Vitamin D was found to be 6,2-38,4 ng/mL, 3,8-47,1 ng/mL, 5,2-39,3 ng/mL, 4,8-32,4 ng/mL for the summer period; and 5,7-37,5 ng/mL, 4-46 ng/mL, 4,6-37,6 ng/mL, 4,2-31,7 ng/mL for the winter period. Conclusion: The calcium and phosphorus reference ranges we calculated were similar to reference range studies conducted in other regions and to the manufacturer's reference ranges. The reference ranges calculated for PTH and vitamin D differed from other studies and the manufacturer's values. It was particularly striking that the lower limits of the reference ranges calculated for vitamin D in summer and winter were at the deficiency level. Our study supports the recommendation of international organizations that each laboratory should determine its own reference ranges.