Yetişkin kadınların tükettikleri besinler ile öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evulation of relationship between what fertile women consume as a nutrition and their anger and the way of expressing their anger
- Tez No: 519073
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsanların tükettikleri besin maddelerinin, duygu ve davranışlarını etkilediği bilinmektedir. Günümüzde; bireylerin öfke ve öfke ifade tarzı, sosyal ilişkilerine doğrudan etki etmektedir. Bu çalışmanın amacı, doğurganlık çağındaki kadınların tükettikleri besinlerin öfke ve öfke ifade tarzına olan etkilerini incelemektir. Araştırma, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde bir aile danışmanlık eğitim merkezinden 2017 yılının Ekim ve Kasım aylarında hizmet alan 123 kişi üzerinde yapılmıştır. Kişilere, Kişisel Bilgi Formu, Besin Tüketim Sıklığı Ölçeği (AFFQ)'nun modifiye versiyonu ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) uygulanmıştır. Anket ve ölçeklerden alınan toplam puanların frekans ve yüzdeleri hesaplanarak kişilerin besin tüketim miktarları, öfkeyi ifade etme tarzları ve bunlar arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; 18-49 yaş aralığında bulunan kadınların, yaş, beden kütle indeksi, eğitim durumu, medeni durum ve çocuk sayısı değişkenleri ile öfke-öfke ifade tarzları arasında ilişki bulunmamıştır. Besinler ve öfke-öfke ifade tarzı arasındaki ilişki incelendiğinde; ekmek/pide, pirinç pilavı, makarna, ay çiçek yağı, portakal, elma, armut, muz tüketim puanları arttıkça dışa vurulan öfkenin de arttığı bulunmuştur. Mısır özü yağı tüketimi ile de içte tutulan öfke skoru arasında ilişki saptanmıştır. Tereyağı, margarin, hazır meyve suyu, çay ve ay çekirdeği tüketim puanlarının artması ile de sürekli öfkenin arttığı görülmüştür. Süt grubu, sebze grubu, et-sakatat-peynir-yumurta grubu ve kurubaklagil grubu ile öfke ve öfke ifade tarzları arasında ilişki saptanamamıştır. Kişilerin beden kütle indeksine göre besin tüketim puanları incelendiğinde önemli bir fark bulunmamıştır. Literatürde konu ile ilgili çalışma sayısı oldukça azdır. Sonuç olarak, kişilerin besin tüketimi ile öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiyi inceleyen daha geniş kapsamlı çalışmaların yapılması yararlı olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Besin Tüketimi, Kadın Sağlığı, Öfke
Özet (Çeviri)
It is a well known fact that what people eat affect their mood and behavior. Anger and the way it is expressed nowadays directly affect social lives. The aim of this study is examine the correlation between nutrition in fertile women and, their anger and how the way it is expressed according to nutrition. The research was done 123 adults who were visiting the family counseling education center the sequential two month of 2017 in İstanbul- Fatih. To subjects took“Arizona Food Frequency Questionnaire”and“State Trait Anger Expression İnventory”. According to the results; age, body mass index, educational status, marital status and number of children, and anger-anger expression styles were not correlated with the 18-49 age range of women. No significant difference was found when food consumption scores were compared according to body mass index of the subjectsa correlation is found between; consuming bread/pizza, rice, pasta, sunflower oil, orange, apple, pear, banana and, expression of anger of women between 18-49; consuming sunflower oil and persistent anger; consuming butter, vegetable butter, juice products, tea and sunflower seed and constant anger. The relation between consuming milk products, vegetables, meat-offal-cheese-egg group and“kurubaklagil”group and, anger and the way of expressing it is not found. The research that has been done on this topic is minimal. Therefore doing deeper research on the relation of consuming nutrition and anger and the way of expressing it has become helpful. KEY WORDS: Anger, Food Consumption, Women Health