Sağlıklı yetişkinlerde intestinal mikrobiyota farkındalık düzeyi ile probiyotik ve prebiyotik besin tüketim sıklığının gastrointestinal semptomlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between intestinal microbiota awareness level and probiotic and prebiotic food consumption frequency with gastrointestinal symptoms in healthy adults
  1. Tez No: 988715
  2. Yazar: SEVCAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YASSIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Gastroenteroloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology, Gastroenterology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlıklı yetişkinlerin intestinal mikrobiyota farkındalık düzeyleri ile probiyotik ve prebiyotik içeren besin tüketim sıklıklarının saptanması ve gastrointestinal semptomlar ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanan bu kesitsel çalışmaya, 19-58 yaş arasında 220 (erkek: 47, kadın:173) sağlıklı yetişkin dahil edilmiştir. Katılımcılara çevrimiçi bir anket formu aracılığıyla sosyodemografik özellikleri ve sağlık durumlarına ilişkin bilgileri, beslenme alışkanlıkları, prebiyotik-probiyotik besin tüketim sıklığına yönelik sorular sorulmuş ve Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ) ile Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) uygulanmıştır. Katılımcıların MFÖ ortalama puanı 70,5±13,36 olup kadınların erkeklere göre daha yüksek mikrobiyota farkındalığına sahip olduğu tespit edilmiştir (p=0,036). Ayrıca yüksek eğitim düzeyine sahip katılımcıların MFÖ ortalama puanının daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,003). Katılımcıların en sık tükettikleri probiyotik ve prebiyotik içeren besinler arasında yoğurt, ayran, muz, domates, mercimek ve nohutun olduğu saptanmıştır. Buna karşılık enginar, yer elması, kuşkonmaz, probiyotik içeren süt, probiyotik içeren yoğurt ve prebiyotik eklenmiş ambalajlı ürünlerin neredeyse çoğu katılımcı tarafından hiç tüketilmediği belirlenmiştir. Probiyotik besin olarak en çok kefirin (%95,9), prebiyotik besin olarak ise muz (%65,0), yulaf (%62,7) ve bademin (%41,8) belirtildiği saptanmıştır. Probiyotik olarak en çok kefir (%30,9) ve yoğurt (%25,0), prebiyotik olarak ise en çok muzun (%13,2) tercih edildiği bulunmuştur. Toplam GSDÖ ortalama puanı 35,4±17,25 olup kadınların daha yüksek semptom bildirdiği tespit edilmiştir (p=0,027). Yoğurt tüketim sıklığı arttıkça gastrointestinal semptomların arttığı, ayran ve kuşkonmaz tüketimi arttıkça ise azaldığı belirlenmiştir (p<0,05). Kefir, soğan, muz, yulaf ve bademi haftada ≥2 kez tüketenlerin MFÖ ortalama puanının hiç tüketmeyenlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Muzu haftada ≥2 kez tüketenlerin GSDÖ ortalama puanının hiç tüketmeyenlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p<0,05). Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği toplam puanı ile GSDÖ toplam puanı arasında pozitif düşük düzeyde ancak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0,153; p=0,023). Bu çalışmada bazı prebiyotik ve probiyotik içeren besinlerin tüketim sıklığının gastrointestinal semptomlar üzerinde etkileri olabileceği ve mikrobiyota farkındalığı ile gastrointestinal sağlık arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiş olup bu ilişkinin daha iyi anlaşılabilmesi için katılımcıların besin tüketimlerinin de değerlendirildiği daha büyük örneklemli çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study, designed to determine the level of awareness of intestinal microbiota and the frequency of probiotic and prebiotic food consumption in healthy adults and to evaluate its relationship with gastrointestinal symptoms, included 220 healthy adults (47 men, 173 women) aged 19-58 years. Participants were asked questions about their sociodemographic characteristics and health status, dietary habits, and frequency of prebiotic-probiotic food consumption via an online questionnaire, and the Microbiota Awareness Scale (MAS) and the Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS) were administered. Furthermore, participants with higher education levels had higher MAS scores (p=0.003). It is known that the most frequently consumed probiotic and prebiotic-containing foods among the participants include yogurt, ayran, bananas, tomatoes, lentils, and chickpeas. In contrast, artichokes, Jerusalem artichokes, asparagus, probiotic-enriched milk, probiotic-enriched yogurt, and prebiotic-added packaged foods were found to be almost entirely unconsumed by animals. Kefir (95.9%) was the most frequently reported probiotic food, while bananas (65.0%), oats (62.7%), and almonds (41.8%) were the most frequently reported prebiotics. Kefir (30.9%) and yogurt (25.0%) were the most frequently reported probiotics, while bananas (13.2%) were the most frequently reported prebiotics. The mean total GSRS score was 35.4±17.25, and women reported more symptoms (p=0.027 It was determined that gastrointestinal symptoms increased with increasing frequency of yogurt consumption, while they decreased with increasing consumption of ayran and asparagus (p<0.05). It was found that those who consumed bananas ≥2 times a week had a higher average GSRS score than those who did not consume bananas at all (p<0.05). A positive, low-level, but significant correlation was found between the total score of the MAS and the GSRS total score (r=0.153; p=0.023). This study found that the frequency of consumption of certain prebiotic and probiotic-containing foods may have effects on gastrointestinal symptoms, and that there is a positive relationship between microbiota awareness and gastrointestinal health. It is believed that larger sample studies, also evaluating participants' food consumption, are needed to better understand this relationship.