Kadınların duygu durumu, menstrual döngü ve menopoz dönemlerinde yeme eğilimlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of eating tendencies and food preferences among normal weighted, overweighted and obese woman while in different emotional states, menstrual cycle and menopause
  1. Tez No: 424762
  2. Yazar: İNCİ BUNSUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHENDE ESİN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, 18- 65 yaş arası kadınlarda bazı duygu durumundaki değişimlere göre bireylerin tükettikleri besinleri belirlememizi ve bu durumun obezite ile olan ilişkisini değerlendirmemizi sağlaması amacı ile yapılmıştır. Araştırmada kadınların üzgün, öfkeli, endişeli, stresli, mutlu, heyecanlı, aşk, başarısız, yorgun ve yalnız hissettiği duygu durumları ve menstrual döngü, menopoz gibi dönemlerinde tercih ettikleri besinler ve bu besinlerin kilo artışındaki etkileri değerlendirilmiştir. 250 yetişkin kadının bazı genel ve sağlık durumu ile ilgili bilgileri alınmıştır. BKI bireylerin ağırlık ve boy uzunlukları ölçülerek Ağırlık(kg)/boy (m²) formülünden hesaplanmıştır.BKI değerlendirilmesi;Normal 18.5-24.9 kg/m², Fazla kilolu 25-29.9 kg/m², Obezite 30 kg/m² olarak sınıflandırılmıştır. Bel ve kalça çevresi ölçülerek Bel/ Kalça oranı saptanmış ve yağ yüzdeleri hesaplanmıştır. Negatif duygu durumlarında (üzgün, öfkeli, kaygılı, stresli, başarısızlık,) büyük çoğunluğunun (sırasıyla %38.8, %44, %39.2, %32, %34.3, %33.6) '' hiç yiyemem'' dediği, pozitif duygu durumlarında, (mutluluk, aşk, heyecan) büyük kısmının(%46.8, %40.4 %29,2) ''yemem değişmez''dediğive kadınlara özgü dönemlerde menstrual döngü (%36.8), ve menopozda (%40.8) ise yine büyük kısmının''yemem değişmez'' dediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our research aims to find out relation of what kinds and type of food women consume in some emotions according to alterations for some emotional states. We also evaluated wheather mentrual cycle, menopause and the emotional states , sad, angry, anxious, happy, love, failure, tired and lonely, of women interfere with increased weight gain and types of food they consume or not. We included 250 grown women for our research ,took some general and health data from them. The calculation of BKI is done by dividing measured weight with m2 of height. 3 different BKI group made depending on scores such as ; 18.5-24.9 kg/m² (normal weight), 25-29,9 kg/m² (overweight), 30-above (obese). We also measured fat percentages by data of measured hip and waist circumference. At negative emotional states, which are being sad, angery, anxious, stressed and failure, most of the subjects (38.8%, 44%, 39.2%, 32%, 34.3%, 33.6% in order) indicated“ dont eat at all”While at positive emotional states ,which are happiness, love, excitement most of subjects (46.8%, 40.4%, 29.2% in order) chose“eating don't alter”. Likewise eating pattern at particular women periods , menstrual cycle (36.8%) and menopause(40.8%), among most of subjects were“eating do not alter”. they represented as their eating behaviour dont change.