Sağlık çalışanlarının fonksiyonel besinlere yönelik bilgi, tutum ve tüketim durumlarının belirlenmesi
Determination of knowledge levels, attitudes and consumption behaviour of health professionals toward functional foods
  1. Tez No: 294193
  2. Yazar: MÜGE ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma İstanbul'da özel bir hastanede çalışan 18 ? 65 yaş arası 100'ü kadın, 100'ü erkek toplam 200 yetişkin sağlık personelinin fonksiyonel besinlere yönelik bilgi düzeyleri ve tüketim durumlarını belirlemek, fonksiyonel besin tüketiminin yaş, cinsiyet, meslek ve sağlık durumu parametrelerinden nasıl ve ne ölçüde etkilendiğini saptamak amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcıların % 65'i 18 ? 40 yaş, % 35'i 41 ? 65 yaş arasında olup %52,5'i fonksiyonel besin kavramını bildiğini belirtmiştir. Mesleklere göre fonksiyonel besin kavramının bilinilirliği incelendiğinde; doktorların %28'i, hemşirelerin %34'ü, diyetisyenlerin ise %92'si fonksiyonel besinler hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This is a research study among 100 women and 100 men ages between 18-65 for a total of 200 adult health care professionals that work at a private hospital in Istanbul to determine their knowledge and consumption levels of functional foods, and looking at how age, gender, occupation and health status parameters affect the consumption of functional foods. 65% of the participants were at the ages of 18-40, 35% were of 41-65 years of age. 52% of these people knew the concept of functional food. Looking at the respondents professions, it was seen that among doctors level of knowledge for the functional foods was 28%; 34% among nurses, and 92% for the dietitians.