Institutionalization process in a family firm: A case study
Bir aile şirketinde kurumsallaşma süreci: Vaka çalışması
  1. Tez No: 519072
  2. Yazar: GIANNI BERK KUBİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
The aim of the thesis is to propose a managerial framework for institutionalization of a family business. A case study has been conducted to investigate the transition process and to explore how managerial framework can be implemented in practice. The main objective of the Case Study is to investigate a family firm which is in an institutionalization period and reveal its mistakes and false actions taken during its transition period. In addition, Case Company's critical success factors to manage the transition process will also be determined through the exploratory study that will be made as a Case Study. In the first section, a literature survey has been given to point out the importance of family businesses. Several models, methods and tools on family businesses were explained and analysis of Turkish construction market were presented. Then, a managerial framework of the family-business was defined based on four managerial functions of decision-making, planning, organizing and controlling. In the following chapter, the process and actions of the Case Company in their transition period were analyzed. At the end of the study, discussion of findings was expressed. Results and recommendations for other family businesses were presented in accordance with their institutionalization process.
Özet (Çeviri)
Bu tezin ana amacı bir aile şirketinin kurumsallaşma sürecini incelemek ve bu şirketin idari ve yönetimsel yapısını kurumsallaşan bir yapıya dönüştürmede yararlı olabilecek önerileri saptamak ve sunmaktır. Ele alınan aile şirketi incelenmeden önce, aile şirketleri ile ilgili genel bir araştırma çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler ve bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar ve çalışmalar tezin ilk bölümlerinde açıklanmıştır. Bu kısımda, aile şirketlerinin yapısı, aile şirketlerinin yaşadığı zorluklar, avantajlar ve farklılıklar örgütsel şemalar ile açıklanmıştır. Daha sonra bu çalışmada ele alınan aile şirketinin kurumsallaşma süreci ve bu süreç içerisinde attığı doğru adımlar ve yaptığı hatalar bir çerçeve içerisinde incelenmiş ve açıklanmıştır. Bu çerçeve, karar verme süreci, planlama, organizasyon ve denetim olmak üzere farklı başlıklarda incelenmiştir. Daha sonra, tez çalışmasında ele alınan şirket için bir aksiyon planı oluşturulmuş ve belirlenen hedeflere ulaşabilmek adına belirlenen stratejiler ve planlamalar açıklanmıştır. Daha sonra bu hedefler ile kurumsallaşma hedefine ulaşmada yapılan hatalar ve doğrular göz önünde bulundurularak gelecekte kurumsallaşmayı hedefleyen ve planlayan aile şirketleri için önerilerde bulunulmuştur.