Miyokard infarktüsünde hastaneye başvuru süresi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ilişkisi
Duration of admission to the hospital and relationship to the health-promoting lifestyle in myocardial infarction
- Tez No: 519081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, miyokard infarktüsüne (MI) ilişkin ilk şikayetlerin başladığı andan itibaren hastaneye başvuruya kadar geçen süreyi saptayarak, bu sürenin hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışma, Aralık 2016–Haziran 2017 tarihleri arasında Tekirdağ ilinde bulunan üniversite hastanesine MI tanısı ile başvuran 229 hasta ile yürütülmüştür. Veriler“Hasta Tanılama Formu”ve“ Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”(SYBDÖ-II) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, t testi, Mann Whitney U testi, ki-kare, Kruskal Wallis, ANOVA ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmamızda yer alan hastaların yaş ortalaması 62,98±11,87 yıl olup, %75,1'i erkekti. Hastaların tamamı az ya da çok ağrı yaşadıklarını belirtirken (ortalama şiddeti 7,08±2,49), %73,8'i ağrıya diğer semptomların da eşlik ettiğini bildirdi. Hastaların %57,6'sı MI semptomlarını takiben 2 saat içerisinde hastaneye başvurmasına karşın, %42,4'ü hastaneye başvuruda 2 saatten fazla gecikmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted as a descriptive research type study to determine the patient's delay time and the relationship to patient's health-promoting lifestyle in myocardial infarction (MI). The study has been conducted with 229 patients who applied with MI diagnosis to a university hospital in Tekirdağ province between December 2016 and June 2017. Data has been obtained from“The Patient Diagnosis Form”and“The Health-Promoting Lifestyle Profile II (HPLP-II)”. In the analysis of the data, the percentage, the mean, the t-test, the Mann Whitney U test, the chi-square, the Kruskall Wallis, the ANOVA and the correlation analyzes have been used. The mean age of the patients in our study was 62,98±11,87 years and 75,1% of them were male. All of the patients have reported that they were experiencing pain (the mean pain severity score 7,08±2,49) and 73,8% of them have reported that they were experiencing accompanying symptoms. Within 2 hours, 57,6% of the patients have admitted after MI symptoms to the hospital, whereas 42,4% of them have delayed to the hospital more than 2 hours.