Göğüs ağrısı ile acile başvuran hastalarda elektrokardiyografi?de aVR derivasyonunda ST yüksekliği saptananların; demografik ve epidemiyolojik olarak incelenmesi
Patients who had electrocardiographic ST segment elevation in lead aVR, admitted with chest pain to emergency department, demographical and epidemiological investigation
  1. Tez No: 358892
  2. Yazar: ILGIT KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ HAKAN EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İskemik kalp hastalıkları, yeni jenerasyon ilaçlara, PTKA (Perkütan Translüminal Koroner Anjioplasti) ve By-pass cerrahisindeki teknik gelişmelere rağmen günümüzde de, dünyada ve de ülkemizde ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Patofizyolojik olarak damar duvarlarında oluşan ateroskleroz ve bunun üzerine yerleşen trombüs iskemik olaya neden olan en önemli etkendir. Akut miyokard infarktüsünde; infarktüsün lokalizasyonu, hastanın yaşı, cinsiyeti, eşlik eden hastalıklarının varlığı, EKG bulguları, hastaneye başvuru süresi, yatarak tedavi alabilmesi ve hastanede yatış süreleri, primer PTKA yapılabilmesi gibi faktörler hastanın prognozunda önemli rol oynar. Standart 12 derivasyonlu EKG kolay ve yararlı bir tetkikdir. EKG?deki iskemik değişiklikler ve serumda artmış kardiyak markerler akut koroner sendromlu hastaların tanı ve tedavisinde önemli rol oynar. Bu çalışmanın amacı aVR derivasyonundaki ST segment elevasyonunu, akut koroner sendromda kullanılan tanı yöntemleri ile karşılaştırmak ve akut dönem prognozla ilişkisini araştırmaktır. aVR derivasyonunda ST segment elevasyonu olan 821 hasta çalışmaya alındı. Rektrospektif olarak kan şekeri, lipit profili (trigliserit, kolesterol, HDL, LDL, VLDL), göğüs ağrısının başlangıcıyla acil servise geliş süreleri, yattığı serviste yapılan EKO ve angiografileri, gensini skorlaması, 30 günlük mortaliteleri kayıt edildi. Bu değerler, aVR derivasyonundaki ST segment elevasyonu düzeyine göre gruplandırılarak karşılaştırıldı. aVR derivasyonundaki ST segment elevasyonuna göre gruplar ile yaş, gensini skoru, ejeksiyon fraksiyonu, kan şekeri ve 30 günlük mortalite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. aVR derivasyonu ST yüksekliği arttıkça, koroner arter tutulumu daha fazla görülmekte ve hastalarda 30 günlük mortalite oranları yükselmektedir. Sonuç olarak, USAP, NSTEMI ve STEMI hastalarında her yerde kolaylıkla bulunabilen, değerli bir test olan EKG ile aVR derivasyonunun değerlendirilmesi sonucu, damar hastalığı riskinin hızlı, nonivaziv, güvenilir hem de ekonomik bir şekilde belirlenmesi mümkündür. Böylece daha geniş myokard nekrozuna neden olan bu lezyonlara hızlı ve etkili revaskülarizasyon tedavileri uygulamak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Ischemic heart disease, despite a new generation drugs, PTCA (Percutaneous Transluminal Coronary Angioplasty) and by-pass surgery to technical progress, today is the leading cause of death in the world and in our country. Pathophysiological, atherosclerosis of the vessel walls and settled on thrombus is the most important factor that causes ischemic event. Acute myocardial infarction; localization of infarction, the patient's age, gender, presence of concomitant diseases, and ECG findings, duration of hospital admissions, length of hospital stay and receive inpatient treatment, the prognosis of the patient plays an important role such factors as the primary PTCA can be made. Standard 12-lead EKG is an useful and easy survey. Ischemic changes in EKG and elevated cardiac markers in serum play important role in diagnosis and treatment of patients with acute coronary syndrome. The aim of this study is to compare ST segment elevation at aVR derivation and diagnosis methods used in acute coronary syndrome ve investigate relationship with prognosis. 821 patients with ST segment elevation at aVR derivation were enrolled to study. Blood glucose, lipid profile (triglyceride, cholesterol, HDL, LDL, VLDL), time between start time of chest pain and arrival time to emergency service, EKO and angiograpies carried out in clinic that patients hospitalized, scoring of gensini, 30-day mortality were recorded. These values were compared according to their level of ST segment elevation in lead aVR. The groups according to ST segment elevation was found a significant relationship with age, Gensini score, ejection fraction, blood glucose, and a statistically significant relationship was found between 30-day mortality. ST elevation in aVR increases, and more frequent in patients with coronary artery involvement in 30-day mortality rates. In conclusion, the risk of vascular disease can possibly predetermine fastly, noninvasively, reliably and economically as a result of evaluation of aVR derivation with EKG that is a valuable and easily available test everywhere for USAP, NSTEMI and acute STEMI patients. So applying treatments of fast and effective revascularization to these lesions causing more broader myocardium necrosis will be possible.