Hepatit C tedavisinin depresyon anksiyete yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of hepatitis c treatment on depression anxiety fatigue and quality of life
  1. Tez No: 519091
  2. Yazar: EMRE DURCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hepatit C tedavisinde nöropsiyatrik yan etkiler ve yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu çalışmada kronik hepatit C tanısı ile takip edilen hastalarda direkt etkili antiviral tedavinin depresyon, anksiyete, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya Aralık 2016- Haziran 2017 tarihlerinde İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hepatoloji polikliniğine başvuran tedavi deneyimli ve tedavi naif hepatit C hastaları alındı. Tedavi öncesi ve sonrası Beck depresyon, Beck anksiyete, karaciğere özgü yaşam kalitesi ve yorgunluk şiddet-etki ölçekleri uygulandı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar, Kolmogorov - Smirnov dağılım testi, Wilcoxon işaret testi, kappa katsayısı kullanıldı. Çalışmaya 42 hasta dahil edildi. Çeşitli nedenler ile çalışmadan çıkarılan hastalar sebebiyle 35 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastaların depresyon ve anksiyete açısından tedavi öncesi ve sonrası ölçek puanlarında anlamlı değişiklik saptanmamasına rağmen sırasıyla %28.5 (4/14) ve % 23.5 (4/17) oranında istatistiksel anlamlı bir normalleşme olduğu görüldü. Tedavi sonunda yorgunluk etki, yorgunluk şiddet ve karaciğere özgü yaşam kalitesi ölçek puanlarında tedavi öncesine göre anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Tedavi süresinin kısa olduğu hastalarımızda ve hemofili tanısı olanlarda yaşam kalitesinde iyileşme saptandı. Bu çalışmada direkt antivirallerin hastalarımızda depresyon, anksiyete, yorgunluk ve karaciğere özgü yaşam kalitesi açısından tedavi öncesine göre kötüleşmeye yol açmadığı görülmüştür. Ayrıca bazı vakalarda tedavi sonrasında depresyon ve anksiyetenin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Neuropsychiatric side effects and poor quality of life in hepatitis C treatment are common. In this study, we aimed to investigate the effect of direct antiviral treatment on depression, anxiety, fatigue and quality of life in patients with chronic hepatitis C. From December 2016 to June 2017 in Istanbul Univesrity Cerrahpasa School of Medicine Hepatology outpatient clinic, patients with chronic hepatitis C who were treatment naive or treatment experienced were recruited prospectively to this study. Beck depression, Beck anxiety, liver-specific quality of life and fatigue severity-impact scales were asseed at the start and the end of the treatment period. Descriptive statistical methods, Kolmogorov - Smirnov distribution test, Wilcoxon sign test, kappa coefficient were used to evaluate the data. Forty-two patients were participated to in the study. The study was completed with 35 patients due to excluded patients for various reasons. Although there was no significant difference in the pre and posttreatment scale scores in terms of depression and anxiety, it was found that 28.5% (4/14) and 23.5% (4/17) of patients had statistically significant normalization, respectively. At the end of the treatment, fatigue effect, fatigue severity and quality of life scale scores of the liver were not significantly different from those before treatment. Improvement in quality of life was observed in patients with short treatment duration and those with hemophilia. In this study, direct antivirals did not lead to worsening of depression, anxiety, fatigue and liver-specific quality of life in our patients. In some cases, depression and anxiety decreased after treatment.