Tool-path optimization in FFF 3D printing machine using lines approach algorithms
FFF 3D yazıcılarda doğrusal yaklaşım temelli algoritmalar kullanarak alet-rota iyileştirmesi
- Tez No: 519099
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH VEHBİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Fuse Filament Fabrication (FFF) 3D yazıcıları sayesinde bizler birbirini izleyen ince katmanlar yazdırarak basit ve karmaşık her türlü nesneler meydana getirebiliyoruz. Yazıcı, her katmanı, belirlenmiş bir rota üzerinde hareket ederek oluşturur. Yazdırılacak katmanların çokluğu sebebiyle, rotanın belirlenmesi, nesnenin meydana getirilmesi için geçecek süreyi tayin eder. Bu sebeple rotaları kısaltmak, yazdırma işlemi için önemli bir husustur. Bu çalışmada, her bir katmanı en uygun şekile getirebilmek için LinearGreedy ve LinearTwoOpt gibi, en uygun rotayı bulmak için; katmanları, noktalama yerine doğrular oluşturma tekniği ile işleyen farklı algoritmalar sunduk. Çalışmada ayrıca Hızlı bir algoritma (LinearGreedy) ile ön çözüm sunan, ve sonrasında bu çözüm üzerindeki boşluklarda diğer algoritma ile (LinearTwoOpt) daha derin araştırmalar yaparak sonucu daha iyi bir hale getirmeye çalışan Karma uygulamalar da yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
By using Fused Filament Fabrication (FFF) 3D Printing Machines we can create simple to complicate objects by printing successive thin layers. The printing tool formed each layer by moving on a selected path. According to the fact that there are a huge number of layers to print, the selection of path determines the overall time needed for producing an object. Therefore, reducing the length of paths becomes an essential part of the printing process. In this study, we presented different algorithms to optimize each layer, they are LinearGreedy and LinearTwoOpt, by covert each layer into lines instead of points to find the optimal path. Hybrid algorithms are also presented by selecting an initial solution with a fast algorithm (LinearGreedy) and after that to try to improve it by further exploration of the solution space with the other one (LinearTwoOpt).