Linguistic minority rights under international law: Hard vs. soft law protections and an analysis on the linguistic rights of kurds in Turkey
Uluslararası hukuk altında dilsel azınlık hakları: Sert ve yumuşak hukuk korumaları ve Türkiye'deki kürtlerin dil hakları üzerine bir analiz
- Tez No: 519145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, sorulan soru, uluslararası bir dilsel haklar ve uluslararası bir rejimin etkileri olup olmadığıdır. Tez, dilsel azınlıklarla uğraşırken uluslararası insan hakları hukuku alanında katı hukuk paradigması dünyasında bir tanım ve kapsam bulunmadığını ve bu eksikliğin; Türkiye'deki Kürtçe konuşan azınlığa ilişkin. Bu araştırma sorusu cevaplandı ve HRC tarafından analiz edildi. Bölgesel düzeyde katı hukuk da Avrupa sistemi ve AİHM içtihadı üzerinden incelenir. Bölgesel ve uluslararası düzeydeki yumuşak hukuk gelişmeleri, bunların nasıl yapılandırılabileceğini vurgulamak için de incelenmektedir. Kürtçe konuşan, mevcut uluslararası sistemin eksikliklerini ve gelişiminin aciliyetini vurgulayan bir örnek olaydır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the question posed is whether there's an appropriate international linguistic rights regime in place and what are the implications of an undefined regime to the international community. The thesis argues that there is a lack of definition and scope within the current hard law paradigm in international human rights law when dealing with linguistic minority rights and this deficiency is apparent in how the UN human rights bodies respond to current domestic issues such as the one concerning the Kurdish-speaking minority in Turkey. This research question is answered and analyzed by examining the current hard law in place via the major UN human rights treaties and jurisprudence coming out of the HRC. Hard law on a regional level is also looked at through the European system and the jurisprudence from the ECtHR. Soft law developments on the regional and international level are also examined to highlight how an appropriate linguistic rights regime could be structured. Turkey's rights regime towards its Kurdish-speaking minority is used as a case study to highlight the deficiencies of the current international system and the urgency for its improvement.