Sait Faik'in kısa hikayelerinde söz dizimi
Syntax in the short stories by Sait Faik
- Tez No: 51915
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUKİM SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SAİT FAİK'İN KISA HİKÂYELERİNDE SÖZ DİZİMİ Funda KARA Danışman: Yrd.Doç.Dr.Mukim SA?IR 1996, sayfa: Jüri: Yrd.Doç.Dr.Mukim SA?IR Bu çalışma, Sait Faik ABASIYANIK'ın 10 kısa hikâyesinin, söz dizimi açısından incelenmesinden oluşmaktadır. Hem klâsik dilbilgisi, hem de modern dilbilim anlayışıyla hikâyelerin incelenmesine farklı bir yorum getirebilmek, Türkçe'nin ifade gücünü ve sınırlarını bu hikâyeler aracılığıyla tespit edebilmek, aynı zamanda yazarın duygu, düşünce ve gözlemlerinin yüzeysel yapıya nasıl dönüştüğünü belirlemek, ulaşılmak istenen amaçlardandır. Bunun için de hikâyeler 10 ayrı bölümde incelenmiştir:“Giriş”bölümünde, yazarın hayatından, di! ve üslûp anlayışından, 2. bölümde, hikâyeleri oluşturan kavramlarla ilgili özelliklerden, 3. bölümde, taban halindeki İsim ve fiillerden söz edilmiştir. 4. bölümde, kavramlar arasındaki ilişkileri kuran isim ve fiil çekimleri örnekleriyle açıklanmış, geçici kavram isimleri“belirtili isim”ve“belirtili sıfat”tamlamaları biçiminde gösterilmiştir. 5. bölüm, tümleç-yüklem ilişkilerinin ele alındığı bölümdür. Çalışmanın temelini oluşturan bu bölümde, tümleçler, işlevlerine göre sınıflandırılmıştır. Ad ve eylem öbeklerinin birlikte tümlediği“cümle tümleçleri”nin değerlendirilmesi ise 6. bölümü oluşturmuştur. 7. bölüm, 1536 cümle yapısının ayrıntılı olarak incelendiği bölümdür. Cümle yapılarının sıralanış özellikleri ise“Sıralı Cümleler”başlığı altında 8. bölüm olarak çalışmada yer almıştır. 9. bölüm, incelemenin genelinden çıkarılan toplu sonuçları içermektedir. Okuyucunun/ araştırıcının, bu çalışmadan azami ölçüde faydalanabilmesini sağlamak için de, 10. bölümde bütünce (sözceler bütünü/ corpus) verilmiştir. Son olarak, çalışmada kullanılan biçimbirimler“ Şekil Bilgisi Dizini”nde, çalışmanın oluşturulmasında yararlanılan eserler de“Kaynaklar”bölümünde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT A MASTER OF ART THESIS SYNTAX IN THE SHORT STORIES BY SAİT FAİK Funda KARA Advisor: Assitant Prof.Dr. Mukim SA?IR 1996, Page: Jury: Assitant Prof.Dr.Mukim SA?İR This study consists of the syntactic analysis of ten short stories by Sait Faik ABASIYANIK. Objectives of the study are to bring a different comment on the analysis of the stories from the aspect of classical grammar and modern linguistics; to be able to fix the narrative influence and limits of Turkish by means of these stories; and, at the same time, to determine how the writer's feelings, thoughts and observations turned into surface structure. For this reason, the stories have been analysed in 10 different parts: In the“introduction”the life, the language and the style of the writer have been described. In the second chapter, the features of the concepts that form up the stories have been mentioned. In the third chapter, nouns and verbs in nominative forms have been shown and described. In the fourth chapter, noun and verb inflections that establish the relations between the concepts have been shown with examples; in addition, provisional concept nouns have been shown as“ definite noun complement”and“definite adjective complement”In the fifth chapter, complement-verb relations have been handled. This part forms up the essence of the study. Complements have been classified according to their functions. The sixth chapter consists of the evaluation of“sentence complements”complemented by noun and verb groups. The seventh chapter is the part, in which 1536 sentences' structures have been analysed in details. In the eighth chapter, the syntactic features of sentence structures have taken place under the title“ successive sentences”. The ninth chapter consists of all the results derived form the whole of the study. - The tenth chapter consists of corpus, which enables the reader or researcher to make use of this study as highly as possible At the end,“morphemes”used in the study have been shown“Index”while works used in the formation of the study, in“References”. J