İhracatın finansmanında forfaiting
Forfaiting as an export's financing
  1. Tez No: 51916
  2. Yazar: İDRİS ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. R. METİN TÜRKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İHRACATIN FİNANSMANINDA FORFAITING İdris ÇEVİK Danışman : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Jüri Forfaiting, mal ve hizmet ihracatından doğan bir ödeme planına göre tahsil edilebilecek alacakların, anlaşmaya varılan belli bir iskonto oranı üzerinden banka veya bu alanda uzmanlaşmış bir finans kuruluşu tarafından satın alınması işlemidir. Sözkonusu işlemde genellikle ithalatçının borçlu karşılığında ihracatçıya verdiği emre yazılı senet veya poliçeler kullanılmakta ve işlemin gerçekleşmesinden sonra ihracatçının hiç bir yükümlülüğü kalmamaktadır. İşlemle ilgili doğabilecek her türlü riskler forfaiting işlemini gerçekleştiren finansman kuruluşu tarafından üstlenilmektedir. Forfaiting işlemini yapan kuruluş, belli bir iskonto oranı üzerinden devraldığı senet veya poliçe şeklindeki alacakların karşılığında teminat olarak bir bankanın aval veya garantisini talep etmektedir. İhracat kompozisyonunun ağırlıklı olarak sanayi ve yatırım mallarından oluştuğu ve kendine özgü gerekli yasalarla desteklendiğinde, forfaiting'in; ihracatın finansmanında, alternatif finansman tekniklerine göre maliyetinin daha az oluşu, riskin tamamen devredilmesi ve işlemlerin basitliği açısından tercih edilen orta süreli bir finansman tekniği olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS FORFAITING AS AN EXPORT'S FINANCING İdris ÇEVİK Supervisor : Prof. Dr. R. Metin TÜRKO Jury Fortaiting is to be bought clearable credit by a bank or a finance corporation specialist in this issue, agreed upon a certain discout rate, as to certain condition of payment from goods and service export. In remarked procedure a promissory note or bill of exchange that the importer gives to the exporter in exchange for the debt, and after the procedure is realized, the exporter takes over no obligation. All risks from the procedure are taken over by the finance corporation that realize the forfaiting process. The corparation that has realized forfaiting demands the guarantee of a be >s assurance in return for credits in the form of promissory note or bill of e> change that it takes over in a certain discount rate. It was observed that, when export composition consists of mainly industrial and investment goods and is supported with necessary laws, forfaiting is a prefarable medium-term financial technique in view of the risk being taken over, the procedure being easy, and the cost being less in the finance of export as to alternative financial techniques.