Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi tuzla eğitim aile sağlığı merkezine başvuran erişkinlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve ilişkili faktörler
Healthy lifestyle behaviors and related factors of adults who apply to Marmara University, Faculty of Medicine, tuzla education family health center
  1. Tez No: 519154
  2. Yazar: NEYLAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE ÇİĞDEM APAYDIN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Amaç: Aile Hekimlerinin kendilerine bağlı olan nüfusun sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını öğrenmesi, sağlığın korunması ile ilgili gerekli müdahalelerin yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu araştırma, yeni açılan bir Eğitim Aile Sağlığı Merkezine (EASM) başvuran yetişkinlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını (SYBD) değerlendirmek ve ilişkili olabilecek faktörleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı bir araştırma olan bu çalışma, 1 Mart-30 Mayıs 2017 arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı olarak İstanbul Tuzla'da yeni açılan bir EASM'ye herhangi bir sebeple başvuran 18 yaş ve üzeri gönüllülerle yürütülmüştür. Veriler, katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, sağlık durumlarını, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II)'yi ve SYBD ile ilişkili olabilecek sağlık okur-yazarlığı, genel sağlık algısı, iş memnuniyeti, kısa depresyon taraması gibi soruları içeren bir anket kullanılarak toplanmıştır. Tüm katılımcıların boy ve ağırlık ölçümleri yapılarak beden kitle indeksi (BKİ) hesaplanmıştır. Dörtlü likert skalasından oluşan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II)'ye göre elde edilen yüksek puanlar, kişinin günlük yaşamında daha fazla sağlıklı yaşam biçimini benimsediğini göstermektedir. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthy Lifestyle Behaviors and Related Factors of Adults Who Apply to Marmara University, Faculty of Medicine, Tuzla Education Family Health Center Aim: Family physicians should learn the healthy lifestyle behaviors of the population that they are responsible for. This information is very important that the necessary interventions can be made to protect health. This study was made to evaluate healthy lifestyle behaviors (HLSB) of adults who applied to a newly established Educational Family Health Center (EFHC) and to identify the factors that may be related. Methods: This descriptive study was conducted between 1 March and 30 May 2017 with volunteers over 18 years of age who are applied in a newly opened EFHC in Istanbul Tuzla under the Marmara University School of Medicine Family Medicine Department for any reason. Data were collected using a questionnaire including questions such as sociodemographic characteristics of participants, health status, Health-Promoting Lifestyle Profile (HPLP II) and health literacy, general health perception, job satisfaction, short depression scanning which may be associated with HLSB. Body Mass Index (BMI) was calculated by measuring height and weight of all participants. The high scores of the Health-Promoting Lifestyle Profile (HPLP II) which is composed of the four-point likert scale, indicate that one adopts a more healthy lifestyle in daily life. Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test were used in the intergroup comparisons.