Planlanmamış gebeliklerin aile üzerine etkileri
The effects of unplanned pregnancies on family
  1. Tez No: 563897
  2. Yazar: FATMA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE ÇİĞDEM APAYDIN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi, ailenin fonksiyonlarını etkin olarak devam ettirmesine bağlıdır. Aile, yaşam döngüsünde değişen koşullara uyum sağlayabildiği ölçüde işlevselliğini koruyabilmektedir. Aile yaşam kalitesi, ailenin gereksinimlerini karşılayabilmesi, aile olmaktan ve birlikte yaşamaktan mutluluk duyulmasıdır. Planlanmamış gebelikler, annenin fiziksel ve ruhsal sağlığı için risk oluşturmakta, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve riskli annelik davranışları sebebiyle bebek sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ancak aile üzerine etkilerini doğrudan değerlendiren bir çalışma mevcut değildir. Amaç: Planlanmamış gebeliklerin, aile üzerine etkilerini, aile yaşam kalitesi (AYK) ve evlilik doyumu açısından değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma 15 Ağustos 2018 – 15 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul'da yürütülmüştür. Vaka-kontrol çalışmasıdır. Katılımcılar, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine ve Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne (E-ASM) başvuran, en az 1 gebelik geçirmiş ve 6 hafta -2 yaş arasında çocuğu olan, 18-49 yaş aralığında, dahil etme kriterlerine uyan, gönüllü kadınlar arasından, gelişigüzel yöntemle seçilmiştir. Sosyodemografik verilerin ardından aile ilişkilerini değerlendirmek için Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği (BCAYKÖ) ile Golombok- Rust Evlilik Durumu Envanterini (GREDE) içeren bir anket kullanılmıştır. BCAYKÖ toplam puanının artması, aile yaşam kalitesinin arttığını gösterirken, GREDE toplam puanı arttıkça evlilik doyumu azalmaktadır. Verilerin analizi SPSS.23 programı ile yapılmıştır. Karşılaştırmalı analizlerde Pearson Ki-Kare, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 29,86±4,64 (min: 18- max: 44) olan 275 kadın katılmıştır. Vaka grubu, en az bir defa planlanmamış gebeliği olan 114 kişiden, kontrol grubu, plansız gebeliği olmayan 161 kişiden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Raising physically and mentally healthy generations depends on the effective functioning of the family. The family can maintain its functionality to the extent that it can adapt to changing conditions in its life cycle. The quality of family life is to be able to meet the needs of the family and to be happy about being a family and living together. Unplanned pregnancies pose a risk to the physical and mental health of the mother and affect the health of the baby negatively due to preterm birth, low birth weight and risky maternal behaviors. However, there is no study that directly evaluates the effects on the family. Aim: To evaluate the effects of unplanned pregnancies on the family in terms of quality of family life and marital satisfaction. Methods: The study was conducted between 15 August 2018 and 15 January 2019 in İstanbul. It is a case-control study. Participants were chosen randomly from 18-49 years old women who consulted to Family Medicine Clinics of Marmara University Pendik Training Hospital and Tuzla E-ASM, who had at least one pregnancy and had children between 6 weeks and 2 years of age, meeting the criteria of inclusion. A questionnaire was used to evaluate sociodemographic features firstly, then the family relations with the Beach Center Family Life Quality Scale (BCAYKÖ) and the Golombok-Rust Marriage Status Inventory (GREDE). While the total score of BCAYKÖ was increased, the quality of life of the family increased and as the total score of GREDE increased, marriage satisfaction decreased. Data were analyzed with SPSS.23 program. Pearson's Chi-Square, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were applied in comparative analysis. Correlation and multiple regression analyzes were performed. Results: 275 women with a mean age of 29,86 ± 4,64 (min: 18- max: 44) participated in the study. The case group consisted of 114 women with at least one unplanned pregnancy, control group consisted of 161 women without an unplanned pregnancy.