Eğitim aile sağlığı merkezine kayıtlı erişkin bireylerin karşılanmamış sağlık hizmeti ihtiyacının aile sağlığı merkezi başvuru durumuna göre değerlendirilmesi
Evaluation of unmet health service needs of adult individuals registered in the family health center based on their family health center application status
- Tez No: 965601
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Birinci basamak sağlık hizmetleri, toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi ve koruyucu sağlık uygulamalarının etkin biçimde yürütülmesi açısından kritik öneme sahiptir. ASM'ler, bireylere düzenli sağlık kontrolleri, tarama programları, aşı ve danışmanlık hizmetleri sunarak erken tanı ve tedaviye katkı sağlamaktadır. Ancak bu hizmetlerden yararlanma düzeyi, bireylerin ASM'ye başvuru düzenine bağlı olarak değişmektedir. Bu çalışmanın amacı, Marmara Üniversitesi Tuzla Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne (EASM) kayıtlı erişkin bireylerin karşılanmamış sağlık hizmeti ihtiyaçlarını, Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) başvuru durumlarına göre değerlendirmektir. Yöntem:Kesitsel ve tanımlayıcı tipte tasarlanan araştırma, 01.07.2023–01.10.2023 tarihleri arasında yürütülmüş olup, ASM'ye kayıtlı olan 20 yaş ve üzeri 372 erişkin bireyden oluşan örneklem ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem; son iki yılda ASM'ye bir kez başvuran ve hiç başvurmayanlar (başvurmayan grup, n=128), son iki yılda iki ve daha fazla başvurusu olanlar (başvuran grup, n=248) olarak tabakalandırılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sağlık özgeçmiş ve soy geçmişleri, genel sağlık durumu puanı, asm başvuru sayıları, başvurmama sebepleri, periyodik sağlık muayenesi kavramını daha önce duyup duymadıkları, PSM bilgi düzeyleri ve bunun ASM'de yapıldığını bilme durumları, taramalar için nereye başvurdukları ve hangi taramaların yapıldığı, aldıkları bağışıklama ve danışmanlık hizmetleri anketler aracılığıyla değerlendirilmiş, sağlık algısı ve sağlık arama davranış ölçekleri uygulanmıştır. Katılımcıların yaş, cinsiyet ve risk gruplarına özel PSM taramalarının hiçbir merkezde yapılmamış olması karşılanmamış sağlık hizmet ihtiyacı olarak kabul edilip, elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 42,1±11,3 olup %61,3'ü kadındır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Primary healthcare services are of critical importance for the protection and promotion of public health, as well as for the effective implementation of preventive health practices. Family Health Centers (FHCs) contribute to early diagnosis and treatment by providing individuals with regular health check-ups, screening programs, immunization, and counseling services. However, the level of utilization of these services varies depending on individuals' frequency of visits to FHCs. The aim of this study was to evaluate the unmet healthcare needs of adult individuals registered at Marmara University Tuzla Training Family Health Center (TFHC) according to their FHC utilization status. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study was conducted between 01.07.2023 and 01.10.2023 with a sample of 372 adults aged 20 years and over, registered at the FHC. The sample was stratified into two groups: those with no visits or only one visit in the past two years (non-regular visitors, n=128) and those with two or more visits (regular visitors, n=248). Sociodemographic characteristics, medical and family history, general health perception score, frequency of FHC visits, reasons for non-attendance, prior knowledge of the concept of periodic health examination (PHE), knowledge about PHE and awareness that it is performed in FHCs, places of application for screenings, types of screenings received, immunization and counseling services, as well as health perception and health-seeking behavior scales were assessed through questionnaires. Lack of age-, sex-, or risk group-specific PHE screenings in any center was accepted as an unmet healthcare need. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 20.0. Results: The mean age of participants was 42.1±11.3 years, and 61.3% were women.