The effectiveness of art as therapy for ptsd and depression Pakistan
Tedavi ve depresyon Pakistan için tedavi sanatının etkinliği
- Tez No: 519167
- Danışmanlar: DOÇ. PAOLO SUSANNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sanat ve psikolojiyi bir araya getirmenin, duyguları ve zihin durumlarını ifade etmek amacıyla oldukça faydalı bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Kimi zaman bazı hastalar terapistler ile doğrudan sözlü iletişim kurarken rahat hissetmemektedir. Sanat ortamı terapist ile hasta arasında bir güven bağı oluşturmaya yardımcı olmakta, bu da hastanın konuşurken kendini rahat ifade etmesini sağlamaktadır. Bu tezin çalışma amacı, çeşitli psikolojik bozukluklardan etkilenen kişiler için sanat terapisini bir meslek ve bir kaynak olarak araştırmaktır. Tezin bölümlerinde, Sanat Terapisinin önemi, dünya çapında nasıl ortaya çıktığı ve özellikle Pakistan'da Sanat Terapisi mesleğinin önemi ele alınmıştır. Yazar, Sanat Terapisi tekniklerinin etkisini Pakistan'da TSSB ve Depresyondan mustarip bazı askerler üzerinde şahsen gözlemlemiştir. Son bölümde, hastanede kalan hastalar ve sanat terapistleri için de özel olarak tasarlanan, hasta ve sanat terapisti arasındaki terapi seansını yürütme konusundaki sorunlara çözüm getiren AT cepler adı verilen yeni bir ürün hakkında bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Combining art and psychology has proven to be a very helpful tool to express feelings and states of mind. Sometimes, some patients do not feel comfortable in speaking directly to therapists. The medium of art helps to create a bond of trust between therapist and patient which enables the patient to speak out. This thesis is a study that explores art therapy as a profession and as a resource for persons affected by various psychological disorders. The chapters in the thesis describe how the importance of Art Therapy spread around the globe and the significance of the profession of Art therapy especially in Pakistan. The author has personally observed the effect of Art Therapy techniques on some soldier in Pakistan who were suffering from PTSD and Depression. You will also find in the last chapter about a new product called AT pockets, specially designed for the patients admitted in hospital and for the art therapists too which has solved a problem between the patient and the art therapist in carrying the art therapy session.