İbn Hazm'ın el-Muhallâ adlı eserinde Ebu Hanîfe'ye nispet edilen görüşlerin tahkiki (İbadetler örneği)
Investigation of Ebu Hanîfe's views in Ibn Hazm's book entitled al-Muhallâ (Worship cases)
  1. Tez No: 519194
  2. Yazar: HÜLYA AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İbn Hazm'ın hayatı, şahsiyyeti, ilmi eğitimi, eserleri ve usûl anlayışından bahsedip ardından tez konumuzu oluşturan, Mukâyeseli İslam Hukukunun temel eserlerinden biri olan el-Muhallâ'yı tanıttıktan sonra İbn Hazm'ın fıkhi görüşlerinden örnekler vermeye çalıştık. Çalışmamızın ikinci bölümünde İbn Hazm'ın, el-Muhallâ'nın ibadet konularını kapsayan bölümlerinde Ebu Hanîfe'ye ait olduğunu ifade ettiği görüşleri tespit edip, Hanefi kaynaklardan bu görüşleri teyit ettik. Tezimizde 755 görüş inceledik. Bu görüşlerin 60 tanesinin hatalı görüş olduğu kanaatine varılmıştır. Bu hatalar Taharet, Namaz, Zekât, Oruç ve Hac konularında bulunmaktadır. Bu çalışmamızdan hareketle, el-Muhallâ'da daha fazla hatalı nakil olma ihtîmâli vardır. Bu sebeple el-Muhallâ üzerinde daha derin ve ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our research consists of introduction part and two parts. In the first part, we mentioned the life of İbn Hazm, his character, his incellectual, his works and sense of procedure and we tried to introduce one of basic works of Comparative İslamic Law, al-Muhallâ and give examples to İbn Hazm's opinion in Fıqh. In the second part of our research we identified the views wich İbn Hazm expresses that they be long to Ebu Hanîfe in parts of al-Muhallâ's that includes worship issues and we confirmed these views form sources of fıqh. In our thesis, we investigated 755 opinions. 60 of them are thought to be wrong. These mistakes are in chapter of Purification, Prayer, Alms, Fasting, Pilgrimage. According to our research, trehe is the possibility of having more inaccurate transfers. Therefore, we think that there is a necesessity for deeper and advanced researches on al-Muhallâ.