0-2 yaş çocuklarda anne sütü ile beslenme süresinin enfeksiyon sıklığı üzerine etkileri
Effects of breast feeding duration on the frequency of infections in 0-2 year old children
- Tez No: 519205
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İki yaş bebeklerin anne sütüyle beslenme süresinin enfeksiyon sıklığı üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Sağlam Çocuk Polikliniği'ne başvuran toplam 200 çocuk dahil edilmiştir. Dosyalardan elde edilen anne yaşı, anne eğitim düzeyi, gebelik, doğum, düşük, ölü doğum, küretaj sayısı, prenetal sorunlar ile bebeğin doğum tipi, kardeş ölümü, doğum tartısı, doğum baş çevresi, doğum boyu, tek başına ve toplam anne sütü ile beslenme süreleri ve takip süresince geçirilen enfeksiyonlar kayıt altına alındı. Anneye ve bebeğe ait olan bu veriler ile bebeklerin izlem süresince geçirdiği enfeksiyon sıklığı arasındaki ilişki incelendi. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows, ver. 10.0 paket programı ile analiz edildi. Geçirilen enfeksiyon sıklığına göre belirlenen gruplar arasında farklılıkları değerlendirmek üzere Ki-KARE (çapraz tablolar), ANOVA ve POST-HOC (Tukey HSD) yöntemleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study included 200 children presented to Paediatrics Department, Healthy Child Clinic of Cerrahpasa University Medical School. The purpose of the study was to determine the effects of the duration of breastfeeding on infection frequency. Maternal age, maternal education level, number of pregnancies, births, stillbirths, abortus, curettages, prenatal problems and type of birth, sibling death, birth weight, head circumference at birth, birth height, duration of total and exclusive breastfeeding, and infections during follow up were recorded. Association of these maternal and infantile data with frequency of infections during follow-up was evaluated. The data obtained from the study were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows, ver. 10.0 package program. To evaluate differences between groups according to the frequency of infections chi-square (cross-tables), ANOVA and post-hoc (Tukey-HSD) methods were used.