4-florobenzensülfonil hidrazit'ten türeyen yeni aril sülfonil hidrazonların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new aryl sulfonyl hydrazones derivated from 4-fluorobenzenesulfonyl hydrazide
- Tez No: 519231
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELÇİN EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sülfonil hidrazon iskeleti, medisinal kimyada önemli bir role sahiptir ve antioksidan, antikanser, antikonvülsan, antidepresan, antimikrobiyal, antikolinesteraz, analjezik ve anti-inflamatuvar aktiviteler gibi farklı biyolojik aktiviteler göstermektedir. Bu araştırma kapsamında 4-florobenzensülfonil hidrazonlar, 4-florobenzensülfonil hidrazidinin bazı sübstitüe aldehitler ile metanoldeki reaksiyondan elde edilmişlerdir. Bileşiklerin fiziksel ve kimyasal özellikleri IR, 1H NMR, 13C NMR, kütle spektroskopisi ve element analizi ile karakterize edilmiş ve onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sulfonyl hydrazone scaffold has important role in medicinal chemistry and exhibited different biological activities such as antioxidant, anticancer, anticonvulsant, antidepressant, antimicrobial, anticholinesterase, analgesic and anti-inflammatory activities. In the scope of this research, 4-fluorobenzenesulfonyl hydrazones were obtained by the reaction of 4-fluorobenzenesulfonyl hydrazide with some substituted aldehydes in methanol. Physical and chemical properties of compounds have been characterized and comfirmed by IR, 1H NMR, 13C NMR, mass spectroscopy and elemental analysis.