Çinko ıle zenginleştirilmiş çeşitli materyallerin toz halde tohuma bulaştirilmasinin buğday ve arpanin çimlenme, yetişme, ürün ve çinko ıçeriğine etkisi
Effects of seed priming with powder form of zinc enriched different materials on wheat (Triticum aestivum L.) and Barley (Hordeum vulgare L.) germinaton, growth, yield and zinc concentration
- Tez No: 519235
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yapılan bu çalışma da,Zn ile zenginleştirilmiş materyaller (talaş ve ağaç unu piroliz ürünü odun kömürü, aktif karbon ve tohum ilacı) buğday ile arpa tohumlarına toz halde bulaştırılmış ve sera koşullarında bu materyallerin buğday ve arpa bitkilerinin gelişimine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 4.5 kg toprak alan saksılara materyal kaplanmamış (kontrol) ve materyal kaplanmış (500 g materyal 100 kg tohum-1) tohumlar ekilmiş ve çimlenme tamamlandıktan sonra çimlenme oranları belirlenmiştir. Hasat edilen bitkilerde yaş ve kuru ağırlık ile toplam N ve Zn içerikleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, aktif karbon+Zn uygulamasının makarnalık buğdayda ve ağaç unu+Zn pirolizinin arpada yaş ve kuru ağırlığı önemli oranda artırdığı belirlenmiştir.Çimlenme oranı üzerine uygulamanın etkisi sadece arpada önemli bulunmuştur.Bitki azot içeriğini ekmeklik buğdayda talaş+Zn pirolizi ve raxil+Zn, makarnalık buğdayda raxil+Zn uygulamaları önemli oranda artırırken, arpada aktif karbon+Zn ve odun kömürü+Zn uygulamaları önemli oranda azaltmıştır. Bitki çinko içeriğinin uygulamalara bağlı olarak genellikle düştüğü, ekmeklik buğdayda odun kömürü+Zn ve raxil+Zn, arpada ise ağaç unu +Zn pirolizinin bitki Zn konsantrasyonu bakımından diğer materyallere oranla daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, wheat and barley seeds coated with Zn enriched materials (Zn enriched prolysis product of sawdust and wood meal, and wood-coal, active carbon and raxil) and the effects of this materials on plant growth and Zn concentration of plants was studied under greenhouse condition. For this purpose, uncoated seeds (control) and coated (500 g Zn-enriched material 100 kg seed-1) seeds were sown in pots which has 4.5 kg soil and germination rate determined after germination completed Fresh, dry weight and total N, Zn concentration were determined in harvested plants. In the result of the experiment, fresh and dry weight of plants significantly increased with the application of Zn enriched active carbon in durum wheat and Zn enriched pyrolysis product of wood meal in barley. The effect of application on germination rate was found significant only in barley. Zn enriched pyrolysis product of sawdust and raxil applications in bread wheat and Zn enriched raxil in durum wheat were significantly increased plant N concentration. On the contrary, zinc enriched active carbon and grill-coal applications were significantly decreased plant N concentration in barley. Plant Zn concentrations were generally found low depending on the treatments. This study was shown that Zn enriched wood-coal and raxil in bread wheat and Zn enriched pyrolysis product of wood meal in barley give better results than other materials in terms of plant Zn concentrations.