Bernsteın tipli polinomların üreteç fonksiyonları ve özellikleri
Generating functions of bernstein type polynomials and their properties
  1. Tez No: 519234
  2. Yazar: ERKAN AĞYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin temel amacı; (p,q)-analizdeki Bernstein polinomlarını ve bu polinomlar ile ilgili analitik sayılar teorisindeki çeşitli özellikleri vermektir. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş ve literatür taraması yapılmıştır. İkinci bölümde, tezin ilerideki bölümlerinde kullanılan tanım, kavram ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, (p,q)-Bernstein polinomlarının integral operatörü altındaki sonuçları ile (p,q)-Gama ve (p,q)-Beta fonksiyonları arasındaki ilişki elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, (p,q)-Bernstein polinomlarının üreteç fonksiyonu (p,q)-analiz yardımıyla verilmiş ve üreteç fonksiyonuna bağlı bunların bazı özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, iki yeni (p,q)-Bernstein polinomu tanımlanmış ve bu tanımlar yardımıyla polinomların üreteç fonksiyonları ile bazı özellikleri elde edilmiştir. Altıncı bölümde, Beta polinomlarının (p,q)-genelleştirilmesi tanımlanmış ve bu polinomların bazı özellikleri incelenmiştir. Yedinci bölümde tezde elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to give Bernstein polynomials and various properties with related to these polynomials in analytic number theory depend on (p,q)-analysis. This thesis consists of seven chapters. First chapter is introduction and literature review. In the second chapter, some basic definitions, notations and theorems which will be used in the other chapters are given. In the third chapter, the results for -Bernstein polynomials under (p,q)-integral operator and their relations between (p,q)-Gamma and (p,q)-Beta functions are obtained. In the fourth chapter, the generating function of (p,q)-Bernstein polynomials are given by using (p,q)-calculus and some properties for these polynomials are investigated by aid of generating function. In the fifth chapter, new two type (p,q)-Bernstein polynomials are given and some results and generating function by aid of these polynomials are obtained. In the sixth chapter, (p,q)-Beta polynomials are defined and some properties for these polynomials are investigated. In the seventh chapter, the conclusions in this thesis are presented.