Bir muallim olarak Hz. Peygamber'in insan telakkisi
- Tez No: 51926
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH AYDINLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ BİR MUALLİM OLARAK HZ. PEYGAMBERİN İNSAN TELAKKÎSİ Selçuk COŞKUN Danışman: Prof. Dr. Abdullah AYDINLI 1 996, sayfa: 259 Jüri: Prof. Dr. Abdullah AYDINLI Hz. Peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem)'in birçok vasfi vardır. O vasıflarından biri de muallimliğidir. Hadislerden hareketle, onun bu vasfinın, ne“eğitimci”ne de“öğretimci”kavramlarıyla ifade edilemeyeceğini söylemek mümkündür. Zira o, bu kavramı, bu iki kelimeyle tetabuk etmeyen bir manada kullanmaktadır. Hz. Peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem)'e göre ta'lim kısaca,“bir gaye gözetilerek insanlara yapılan her çeşit tesir”;“muallim”de,“bu işi yapan kimse”, diye ifade edilebilir Bu vasfi açısından Resûlullah (Sallallahu aleyhi ve sellem)'ın insan telakkisi şu şekilde ihtisar edilebilir: Evvela bütün insanlar, maddî ve manevî terkipleri itibariyle ortak özelliklere sahiptirler. Hadislere göre, İnsanların bu ortak yapılarından kaynaklanan özelliklerine, fitrî özellikler adını vermek mümkündür. Genel olarak insanlar bu ortak özellikleri taşımakla beraber, birbirlerinden farklı bir takım özelliklere daha sahiptirler. Bu farklılık, cinsî yönden veya yaş devreleri açısından olabildiği gibi; mizaç ve kabiliyet gibi ferdî bir takım özelliklerden de kaynaklanabilir. Binaenaleyh, Hz. Peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem)'e göre, talimin yönelik olduğu insanlar, muallim tarafından, umumî olarak, grup olarak ve fert olarak ne kadar iyi tanınırlar ve bu tanımaya paralel olarak, ne kadar kendi özelliklerine uygun talime tabi tutulurlarsa, talimin hedefine ulaşma başarısı o nisbette yüksek olur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT DOCTORAL THESIS AS A TEACHER, THE PROPHET'S CONCEPTION OF HUMAN Selçuk COŞKUN Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Abdullah AYDINLI 1996, page: 259 Jury: Assoc. Prof. Dr. Abdullah AYDINLI The Prophet has a lot of qualities. One of them is his being“muallim”. Starting from his traditions, it is possible to say that his that quality can not be explained with concept of“educator”and“teacher”. Because he used the concept of“muallim”in entirly different sense from the two concepts. According to him,“ta'lim”, that is teaching, is briefly all effects with aim on humans; and“muallim”is a man who does that. We can summarize his conception of human with these sentences: Firstly, all men have common (general) qualities, according to their physical and spiritual combinations. Respecting the traditions, we can name their general qualities that were caused by their general combinations,“fitri qualities”. In general, the human beings have these common qualites, but they also have some different qualities from each other. So, according to The Prophet, in order to be succesful in aims of the teaching,“muallim”must know all these common and different qualities of men and recognize them very well.