Design optimization and synthesis of planar hybrid seven bar press mechanism: Simulation study
Düzlemsel hibrid yedi çubuk pres mekanizmasının tasarım optimizasyonu ve sentezi: Benzetim çalışması
  1. Tez No: 519261
  2. Yazar: MURAT ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE CANAN DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hibrid yedi uzuv pres mekanizmasının optimizasyonu tez çalışmasında sunulmaktadır. Önceki çalışmalarda hibrid mekanizmalar ve hareket esnekliği yönünden değerlendirmeleri anlatılmaktadır. Sunulan tez çalışmasında ise yapılan projelerde kullanılan hibrid yedi uzuv pres mekanizması ele alınmıştır. Amaç mekanizmanın boyutsal sentezi yapılarak optimum uzuv boylarının bulunmasıdır. Mekanizma derin çekme işlemlerinde kullanılacaktır. Derin çekme için tasarlanan hareket profilleri göz önüne alınarak bazı özel noktalar seçilmiştir. Boyutsal sentezde mekanizmanın kinematik kısıtları kullanılmış ve seçilen noktaların başarılması istenmiştir. Optimizasyon çalışmasında Genetik algoritma kullanılmış, Matlab® Optimizasyon araç kutusu uygulanmıştır. Daha sonra çalışmada GA-fmincon birlikte hibrid olarak kullanılmıştır. Optimum boyutları GA ve GA-fmincon bulunan yedi uzuvlu mekanizmanın anlık görüntüleri çizilerek gösterilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An optimization study on hybrid seven bar press mechanism is presented in this thesis. The programmable motion is achieved by using hybrid idea previously. This study is based on a project performed on hybrid mechanisms. A planar hybrid seven bar linkage is implemented for press design previously. Its dimensional synthesis is performed to get optimum link lengths. The seven link mechanism is required to pass from some precision points during deep drawing operation. Dimensional synthesis is performed by using kinematic constraints of the mechanism. Optimization study is performed by using genetic algorithm (GA). Genetic Algorithm is used with Matlab® Optimization Toolbox. Later GA-fmincon is performed as a hybrid manner. Dimensional synthesis is applied while designing of the hybrid seven bar press mechanism. Positions of the seven bar mechanism with precision points are drawn for both GA and GA-fmincon, and compared.