Eski Türkçede eklerin ünlü düzeni (8.-10. yüzyıllar)
Vowel order of suffixes in old Turkic (8-10. centuries)
  1. Tez No: 519315
  2. Yazar: BUKET NUR KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Eski Türkçenin Türk Runik harfli metinlerinin ve klasik öncesi Eski Uygur metinlerinin oluşturulduğu 8-10. yüzyıllar arası dönemde ekler ve ünlü ses yapılarının incelendiği bu çalışmada ekler bağlantı ünlülerine ve ekin kendi yapısındaki ek ünlülerine göre ayrı ayrı ele alınıp incelenmiştir. Eski Türkçenin yazımında kullanılan alfabelerde özellikle de Türk Runik yazısında ünlülerin eksik gösterimi kelime yapısındaki morfemlerin doğru okunuşu ve dolayısıyla metinlerin anlamlandırılışı açısından problem teşkil etmektedir. Bu çalışmada Runik harfli metinler ile erken tarihli Maniheist ve Budist çevre metinlerindeki biçimler bir arada değerlendirilerek farklı çevrelere ait bu metinlerin ses özellikleri açısından ortaklaştıkları gözlemlenmiştir. Bundan yola çıkarak morfemler ve morfemlerin bu yüzyıllar arasındaki değişkenleri ve davranışları da tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the period between 8-10. centuries of Old Turkic, in which the Turk Runic texts and pre-classical Old Uigur texts were written, is examined by focusing on morphemes and their vocalsystem. To analyze the vowel ordering of morphemes the connecting vowels and suffix vowels are dealed with separately. The alphabets which used for Old Turkic texts dont distinguish all vowels with special characters. Especially the Runic Turk alphabet is tended to write vowels implicitly. Because of these reasons the accurate reading of morphemes and thus the reading of the texts and understanding them is promlematic. In this study, the Runic texts and Manicheist and Budist texts are scanned together and is deduced that the phonetic features of these texts which are included in different domains are almost same. From this point of view it is aimed to detect the morphemes, their alternants and conditions between this period.